spot_img
spot_imgspot_img
22.6 C
İstanbul
Pazartesi, 24 Haziran 2024

Son teknoloji F-35’e ulaşmak için yarışıyorlar!

Seçtiklerimiz

100 milyon doları aşan değeriyle en gelişmiş ABD uçağı F-35C, ABD ile Çin arasında kriz yarattı.

Son derece gizli teknolojilerle dolu olan uçak, ulaşması halinde Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamını kendi toprakları olarak iddia eden Çin için bir istihbarat nimeti sayılacak.

ABD ile Çin arasında son teknojilerle donatılmış F-35C krizi… Dünyanın gözü Güney Çin Denizi’ne çevrilmişken, CNN Türk canlı yayınına katılan Emekli Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu, iki ülke arasındaki krizle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“ABD bu tür enkazları kimselere vermez” diyen Tokmakoğlu, F-35’in son teknoloji ile çalıştığını ve büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

BÜYÜK OPERASYON

Emekli Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu, “Yapay zeka ile çalışan aksamlar var. Uçağın mühimmatları çok özel. Pilotun kaşı-gözüyle idare edebildiği, dokunmadan yönetebildiği bir teknoloji.

F-35’in içindeki sistemlerin aynı zamanda bütün hava savunma ve donanmanın kullandığı başka yapıtları da deşifre edebilir.” diye konuştu. İki süper güç arasında yeni bir krizin kapıda olduğunu ve hem ABD hem de Çin’in Güney Çin Denizi’nin dibindeki uçağa vurgulayan Tokmakoğlu, “Deniz hukuku bakımından uluslararası sularda bir enkaz.

Çin uçağa ulaşır ve ABD’ye vermezse yeni bir kriz çıkar. ABD, enkaza yaklaştırmayacaktır ancak enkaza ulaşmak için büyük bir operasyon gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

ABD DONANMASI DOĞRULADI

ABD Donanması konu ile ilgili yaptığı açıklamada, sosyal medyada bu hafta dolaşan fotoğraf ve videonun, en gelişmiş savaş uçaklarından biri olan bir F-35C’yi, uçak gemisi USS Carl Vinson’a zorunlu iniş yaparken ve düştükten sonra Güney Çin Denizi’nde yüzerken gösterdiğini doğruladı.

7. Filo halkla ilişkiler görevlisi olan Komutan Hayley Sims, medyada yer alan video ve fotoğrafın USS Carl Vinson’da çekildiğini söyledi.

Büyük kriz… Son teknoloji F-35e ulaşmak için yarışıyorlar

Olaya ait fotoğraf ilk olarak Reddit’te yayınlandı ve kokpit kanopisi açıkken su yüzeyinde yüzen F-35’i gözler önüne serdi. Donanma, Insider’a daha önceki bir açıklamada bu fotoğrafın gerçekliğini onaylayamadığını, ancak o zamandan beri bu durumun değiştiğini söyledi.

Cuma günü F-35’in uçak gemisine yaklaştığını gösteren bir video ortaya çıktı, ancak jetin acil inişinden hemen önce görüntü kesildi.

ZORLU GÖREV

ABD Donanması, Güney Çin Denizi’nde düşen F-35C Lightning II savaş uçağını kurtarmak için çalıştığını açıkladı.

Bu, uzmanlar tarafından Çin’in dikkatli gözleri altında gerçekleşmesi muhtemel zorlu bir görev olarak nitelendiriliyor.

Pazartesi günü USS Carl Vinson uçak gemisine inmeye çalışan savaş uçağı, yana doğru kaydı ve denize düştü. Pilot güvenli bir şekilde çıkarıldı ve bir ABD askeri helikopteri tarafından kurtarıldı.

USS Carl Vinson ve USS Abraham Lincoln saldırı gruplarının Güney Çin Denizi’nde düzenlediği ortak operasyon sırasında meydana gelen kazada yedi asker yaralandı. Yaralıların hepsinin durumunun stabil olduğu açıklandı.

ABD 7. Filosu sözcüsü Teğmen Nicholas Lingo, Salı günü geç saatlerde basına “ABD Donanması, F-35C uçakları için kurtarma operasyonları düzenlemeleri yapıyor” dedi.

Lingo, “uçağın iniş sırasında uçuş güvertesine çarptığını ve ardından suya düştüğünü” doğrulayabileceğini söyledi ancak kaza yerinin veya arama alanının yerini belirtmedi.

ABD TATBİKAT ALANINDA MEYDANA GELDİ

Pekin merkezli bir düşünce kuruluşu olan South China Sea Probing Initiative (SCPI), uydu görüntülerine dayanarak, kazanın Filipinler’in Luzon Adası’ndan yaklaşık 100 deniz mili ve Filipin münhasır ekonomik bölgesi içindeki Scarborough Shoal’ın 50 ila 70 deniz mili kuzeydoğusunda bulunan ABD tatbikat alanında meydana geldiğini iddia etti.

SCPI ayrıca Çarşamba sabahı ABD’nin, muhtemelen düşen uçağın aramasına yardımcı olmak için bölgeye bir yüksek irtifa, uzun ömürlü insansız hava aracı olan bir MQ-4C de dahil olmak üzere en az altı istihbarat-gözetleme-keşif uçağı gönderdiğini söyledi.

TEKNOLOJİK SIRLAR

Enkaz birçok teknolojik sır içerebilir ve analistler ABD’nin bunların Çin’in eline geçmesini istemeyeceğini söylüyor. Singapur’daki S. Rajaratnam Uluslararası Çalışmalar Okulu’nun kıdemli üyesi Richard Bitzinger, “Çinlilerin de enkazı arayacakları açık” dedi.

Bitzinger ayrıca, enkaz parçalarının F-35 hakkında cildi, gizli sensörleri ve veri işleme gibi değerli bilgiler sağlayabileceğini söyledi.

“Bununla birlikte, ABD Donanmasının uçağın düştüğü bölgeyi kuşattığından ve kurtarma gemileri gelene kadar kordon altına almaya çalıştığından eminim.” diyen Bitzinger, “Çinlilerin imkanlara sahip olup olmadığını bilmiyorum” diye ekledi.

7. Filo’nun sözcüsü, “Çin’in bu konudaki niyetlerinin ne olduğu konusunda spekülasyon yapamayız” ifadelerini kullandı. Çinli askeri gözlemciler yine de kazayı yakından izliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika