spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Perşembe, 20 Haziran 2024

Rus Hava Kuvvetlerine Ait MiG-31 Kırıma Uğradı

Seçtiklerimiz

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanlığına (Воздушно-космические силы; Vozduşno-Kosmiçeskiye Sili/VKS) ait MiG-31 tipi savaş uçağı kırıma uğradı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bugün Rusya’nın Novgorod bölgesinde meydana gelen olayda MiG-31 savaş uçağının planlı bir uçuş sırasında kalkış yaparken teknik arıza sonucunda pistten çıktığı belirtildi.

Olay sonrasında mürettebatta herhangi bir yaralanma olmadığı ve tüm mürettebatın (pilot ve silah sistemleri subayı) sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Ek olarak yerde de bir hasar veya kayıp meydana gelmediği kaydedildi.Bakanlıktan yapılan açıklamada uçağın teknik inceleme ve bakım ardından en yakın sürede tekrar hizmete alınmasının planlandığı belirtildi.

MiG-31 Süpersonik Önleme Uçağı

NATO rapor kodu “Foxhound” olarak bilinen Mikoyan MiG-31 savaş uçağı, süpersonik hızlara ulaşabilen bir önleme uçağı.

MiG-31, kendisinden önce üretilen MiG-25 savaş uçağıyla pek çok benzer özellik taşıyor. Uçak halihazırda hem VKS hem de Kazakistan Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Rusya, MiG-31 savaş uçaklarının 2030 yılına kadar hizmette kalmasını planlıyor. MiG-31’in önleme yapabildiği hedefler arasında seyir füzeleri, İHA’lar ve helikopterler yer alıyor.

Uçaklar aynı zamanda stratejik bombardıman uçaklarına uzun menzil eskortluğu da sağlıyor. Aynı zamanda hava savunma sistemlerinin bulunmadığı alanlarda stratejik hava savunma uçağı görevinde de bulunabiliyorlar.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika