spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Pazartesi, 27 Mayıs 2024

İstanbul Havalimanı: Avrupa’nın Dünyaya Açılan Kalbi

Seçtiklerimiz

İSTANBUL HAVALİMANI: AVRUPA’NIN DÜNYAYA AÇILAN KALBİ

İnsanın unutamadığı hatıraları vardır. Kendisini derinden etkileyen, mutluluğu ve hüznü bir arada yaşatan, güldüren ve ağlatan hatıraları… İnsanın gitmek istediği ve hayal ettiği yerler vardır. Ömrünün sadece bir günü, hatta o günün sadece birkaç saati bile kendisini dinleyip yaşayacağı, hayatına dokunacağı bir yer… İstanbul, hatıraları gizleyen ve hayallere sığmayan o şehirdir. Hiç gitmemiş olsanız bile sanki İstanbul’daymış ve bir kez gittikten sonra sanki yıllardır İstanbul’da yaşamış gibisinizdir. İstanbul, kalpleri etkileyen en güzel şehirdir.

İstanbul’u dünyaya kavuşturan İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin en kalabalık şehrinde, kıtaları birleştiren, günde yüzlerce uçuşla dünyanın hiç duyulmamış şehirlerine uçan ve farklı kültürleri bir araya getirerek insanları buluşturan yerdir.

Türkiye Cumhuriyeti için önemli olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, 29 Ekim 2018 tarihinde açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı, dünyada batının ve doğunun en yoğun transfer noktalarından biridir. Dünyanın hangi ülkesine, hangi şehrine giderseniz gidin, yolunuz İstanbul Havalimanı’ndan geçsin diye çabalarsınız. Dünya tarihine damga vurmuş şehrin havasını solumak ve hissettirdiği duyguyu yaşamak için sadece bir saat bile İstanbul Havalimanı’nda olmayı istersiniz. Daha havalimanı açılmadan lale figürlü tasarımı ile 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanan Hava Trafik Kulesi’nin hikayesini merak edersiniz. İstanbul’dan tüm dünyaya yayılan lale aşkını, İstanbul lalesini görmeye can atarsınız.

Dünyanın kültürel köprüsü İstanbul Havalimanı

Avrupa’nın dünyaya açılan kalbidir İstanbul Havalimanı… Geçmişin tüm ağırlığını omuzlarında taşıyan, geçmişten günümüze birçok hikayeler yazan şehrin ve bu şehri İstanbul yapan Türk milletinin kültürünü dünyaya tanıtan İstanbul Havalimanı Müzesi vardır. Farklı kültürde insanları bir araya getiren, düşündüren, kalplere dokunan, bilgiyi görselle harmanlayan müzesinde, dünyanın neresinden geldiğini bilmediğimiz insanlar buluşur. İstanbul özeldir, tarihi, dokusu, kokusu ve üstelik onunla tanışan her insan özeldir. Uçaklar iner, uçaklar kalkar ve bir insanın daha hayatında yer eder İstanbul’un hatırası… İçilen bir yudum çayın, okunan bir cümlenin, atılan birkaç adımın hatırası büyük olur.

Avrupa’da Zirvede İstanbul Havalimanı

2024 yılının Nisan ayı biterken, Avrupa’da havacılığı istatiksel verilerle yayınlayan Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü’nün (EUROCONTROL) raporlarında İstanbul Havalimanı, hep ilk sıralardadır. Son verilere göre günde ortalama 1.412 uçuş gerçekleştiği görülmekte ve bu sayının 2024 yılı içerisinde geçmiş günlere göre sürekli artış gösterdiği ifade edilmektedir. Açıldığı yıldan itibaren Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri olacağı bilinen İstanbul Havalimanı, bugün de başarılarına başarı katmaya devam etmektedir. 2024 yılının Ocak ayında Avrupa’nın en yoğun havalimanı seçilen İstanbul Havalimanı, 17 Mart 2024 tarihinde Air Transport Awards’ta ‘Yılın Havalimanı’ ödülünün sahibi olmuştur. Böylece İstanbul Havalimanı Yılın Havalimanı Ödülü’nü bir kez daha almış oldu. Tüm dünyada büyük yankı uyandırmaya devam eden İstanbul Havalimanı, daha açılışı yapılmadan ödülleri kazanmaya başlamış, sonrasında ise (ACI Europe), (ACI Transport), (ACI World), Skytrax, Air Transport ve daha birçok kuruluştan farklı havacılık ödülleri almıştır.

Terminalleri, pistleri, operasyonları, mağazaları, sosyal imkânları, sayısız hizmetleri ile hep daha iyisi hedeflenir. 2024 yılının ‘Yatırım Yılı’ olacağının ilan edilmesiyle birlikte tüm dünyada adını daha sık duymaya başlayacağımız İstanbul Havalimanı, 14 Nisan 2024 tarihinde yolcu sayısında rekor kırmış ve 245 bin 995 yolcu sayısıyla 2024 yılında en yüksek sayıya ulaşılmıştır.

Şirketler gelir, gider, kazanır ya da kaybeder… Rakamlar açıklanır, alkışlar alınır, kutlamalar yapılır, ödüller alınır ya da kaybedilir… Ayrılıklar yaşanır, ağlamalar, haykırışlar, ya da en büyük kavuşmalarla tarif edilemez mutluluklar yaşanır. İstanbul Havalimanı, her duyguyu yaşayan ve yaşatan yer olarak varlığını sürdürecektir. Daha çok hayata dokunmak için hep ileriye gidecektir. Yolu İstanbul Havalimanı’ndan geçen, geçecek olan ve bu yoldan geçmeyi hayal eden herkes için ‘İstanbul’a hoş geldiniz’.


Dr. Öğr. Üyesi Gülaçtı ŞEN

Akademisyen | Balıkesir Üniversitesi

Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika