spot_img
spot_imgspot_img
18.6 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Abu Dhabi Airports Şirketi CEO’su: James Bennett

Seçtiklerimiz

S: Havaalanlarının ve özellikle Abu Dhabi’nin karşılaştığı önemli konular olarak neleri görüyorsunuz?

JB: Açıkça görülüyor ki bugün havaalanlarının karşılaştıkları sorunlar çok boyutludur, yani bu oldukça esnek bir soru. Küresel temelde güvenlik sorunlarımız, finansal sorunlarımız, kapasite ve talep sorunlarımız var.

Belki sadece bir kaç dakika kapasite ve talep hakkında konuşuruz. Kapasite ve talep büyük ihtimalle havayolu birliğinin ilgi alanı. Kapasite ve talep sorularının dünyanın hangi bölgesinde yer almak istediğinize göre farklı cevapları var. Özellikle bizim bölgemiz hakkında konuşacağım. Talep, havaalanımızın kapasitesini aşıyor, bu yüzden tüm bölge talebi karşılamak için bu kapasiteye ek yapmak için oldukça sıkı çalışıyor. Bizim için zorluk bu kapasiteyi zamanında teslim etmek, böylece talebi azaltmayacağız ya da engellemeyeceğiz, yani bu dengeyi sağlamak Orta Doğu bölgesinde gerçekten tam bir denge sağlama hareketidir.

Belli bir dereceye kadar, Hindistan’ın da büyük ihtimalle aynı sorunlara sahip olduğunu düşünüyorum. %20 ya da buna yakın bir artıştan söz ediyorlar. Bu tarz bir talebi zamanında karşılayacak kapasiteyi sağlamak oldukça zor.

S: Siz bu çeşit bir artış karşısında ne yapıyorsunuz?

JB: Bölgedeki tüm havaalanlarının yaptığı şekilde yapıyorsunuz. Eğer Orta Doğu bölgesine bakarsanız, Hindistan’ın yanı sıra Orta Doğu’da yapılan havaalanı altyapısını görebilirsiniz. Yeni tesisler, yeni pistler ve talebi karşlama amacıyla yeterli kapasite sağlamak için yeni terminaller inşa ediyorlar. Önemli olan ise bunu zamanında yapabilmek. Bazı yerler, daha fazla kalıcı çözüm online olana kadar, geçici kapasite artışları yapıyor. Yani, farklı seviyelerde servisiniz var ve bazen servis seviyeniz yetersiz olacak çünkü bu belli bir süre boyunca geçici bir servis olacak. Alanda daha fazla kalıcı çözüme sahip olana kadar park yerlerini ve yoğun faaliyetleri bitireceksiniz.

S: Bölgenizde yüksek gelirli iş için seyahat eden yolcularınız, tatilcileriniz, ülkeden ülkeye seyahat eden işçileriniz, alışveriş için seyahat eden, din için seyahat eden müşterileriniz var ve daha fazlasına sahipsiniz. Tüm bu çeşitli ihtiyaçları nasıl karşılıyorsunuz?

JB: Bu iyi bir nokta. Bizim bir çift farklı terminalimiz var. Şu anda havaalanımızda, özellikle alt kıta pazarlarına servis sunan bir çift terminalden servis sunan bazı düşük ücretli havayollarına, tüm ekonomi ürünlerine veya sınırlı servis faaliyetlerine sahibiz. Ayrıca, Terminal 3’ümüz var, yüksek kalite, yüksek gelire servis sunmak için dizayn edildi. Terminal 3, mükemmel gümrüksüz olanaklara ve dizayncı dükkanlara sahip. Bu diğer terminallerdeki gümrüksüz çevrenin, bu tesisle yolcu seyahatini ayarladığı daha farklı bir olanak sunuyor. Yani servis olanakları, satış, yemek ve içecek teklifleri ve diğer herşey bu tesislerde sunulan marketlerle eşleşilmesi için yapıldı.

S: Her terminale hangi servisleri koyacağınızı nasıl belirliyorsunuz? Müşterilerinize anket mi uyguluyorsunuz?

JB: Kesinlikle. Onların kim olduğunu biliyoruz. Müşterilere ve satışlara anket uyguluyoruz. Dükkanınız da ne satış yapıyor ve ne yapmıyor? Daha sonra neyin satıp neyin satmadığına göre, satış servisi değiştiriyor.

S: Ya teknoloji? Müşterilerinize daha iyi servis sunacak teknolojileri takip ediyor musunuz?

JB: Tabi ki. Aslında, biz boyutlu barkot tarama araçlarını Orta Doğu’da kullanan ve teknoloji platformumuzda teklif eden ilk havaalanıyız. Ayrıca, Orta Doğu’da ortak kullanılan Terminallerde Check-in için telefon kulübelerinin kullanılmasını başlatan ilk havaalanlarından biriyiz.

Teknolojimizi topluma sunmak için oldukça çaba gösteriyoruz, ama ayrıca daha otomatik bir havaalanı için eve dahil edilecek bir teknoloji platformu yapma aşamasındayız. Bu, havayolu rezervasyon sistemi, FIDS ve bagaj gibi çeşitli ürünlerden tüm bilgileri içeriyor. Hepsi bir araya getirildiğinde, tüm bu veritabanlarını otomatik olarak dolduruyor böylece bilgiye ihtiyacı olan insanlar havaalanında olan herşeyi gerçek zamanlı olarak ekranda görebilecek.

S: Beş, on ya da 15 yıl sonrası için Abu Dhabi hakkındaki vizyonunuz nedir? Nasıl olacak ve bugünden farklı olan ne olacak?

JB: Tercihen, yeni terminal tesislerimiz olacak. Bitimine yakın olacaklar ve umarız ki “İnşallah” tamamlanmış olacak. Tabi ki, daha önce konuştuğumuz gibi büyüme oranları, talep oranları sayesinde havaalanı iki katında olacak.

Eğer her yıl %10’luk bir artışla büyüyorsanız, beş yıllık bir dönemde trafiğinizi ikiye katlarsınız. Vizyon budur. Şu anda yönümüz bu ve bununla ilişkilendirilen yeni bir tesise sahip olmak. Havaalanı bugün göründüğünden tamamen farklı görünecek.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika