spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

737 MAX için testlerinin son aşamasına geldindi

Seçtiklerimiz

737 MAX’in rüzgar tüneli testlerinde, daha önce Yeni Nesil 737’nin testinde kullanılan modeller, arka gövdesi, dikmeleri ve motor kaportası modifiye edilip yeni motorlar monte edilerek yeniden kullanılacak. 2012 yılının ortalarında tamamlanması planlanan rüzgar testleri, Boeing 737 MAX’in son şeklini almasında önemli rol oynayacak.

Boeing 737 MAX rüzgar tüneli testleri, Farnborough – İngiltere’deki QinetiQ şirketine ait test merkezinde başlayacak. Mühendisler burada, 737 MAX’in kalkış ve iniş sırasındaki tahmini düşük hız performansını saptayacak. Testler, Boeing’in Seattle’daki Transsonik Hava Tüneli’nde, uçağın tahmini yüksek hız performansının gerçekleştirilmesiyle tamamlanacak.

Boeing 737 MAX, havayolu şirketlerine, günümüzde en yüksek yakıt verimliliğine sahip tek koridorlu yolcu uçaklarına göre %10 ile %12 arasında yakıt tasarrufu sağlayacak. Uçak, gelecekteki rakip modeliyle karşılaştırıldığında ise koltuk başına %7 daha düşük işletme maliyeti sunacak. Boeing 737 MAX, bugüne kadar 15 havayolu şirketinden 1.100’ün üzerinde sipariş ve taahhüt aldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika