7.5 C
İstanbul
Cuma, 21 Ocak 2022

Yunan basınından Bayraktar itirafı

Haftanın Haberleri

Son yıllarda sahaya indiği her çatışmada savaşın seyrini değiştiren Türkiye yapımı SİHA’lar manşetlerden düşmüyor. Yunan basını, Türk SİHA’ları için ‘Ankara kendi İpek Yolu’nu yaratıyor’ ifadesini kullandı.

Yunan medyasında çıkan ve ‘Türkiye’nin İpek Yolu’ başlıklı haberde şu ifadeler kullanıldı:

Libya, Suriye, Katar, Ukrayna, Azerbaycan’dan Fas ve Tunus gibi diğer Afrika ülkelerine, Suudi Arabistan gibi Ortadoğu’ya ve Kazakistan ve Endonezya gibi Asya’ya yayılmak isteyen bir ittifaklar zinciri.

Suudi Arabistan Türk SİHAsı için sıraya girdi Yunan basınından Bayraktar itirafı
Türk insansız hava araçlarının işe yaradığı kanıtlandı.

Suriye hükümet güçlerinin İdlib’deki saldırılarını püskürtmeye yardımcı olan SİHA’lar Libya cephesinde ilişkilerin tersine dönmesinde kilit rol oynadı.

Devriye ve keşif görevlerinde de kullanılırlarsa, Ukrayna’daki Donbass ayrılıkçılarına karşı öncü bir rol oynayabilir.

Bu insansız hava araçlarının işlevselliği, verimliliği ve taşıdıkları silahlar, Türkiye’nin onları tereddütsüz kullanmasının başlıca nedenleri.

Aynı zamanda, farklı ülkelerin bu SİHA’ları almak istemesinin nedeni de bunlar.

Silah sistemlerinde ileri teknolojiye sahip Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Batılı ülkeler, farklı sebeplerle bunları diğer ülkelere ihraç etmeye yanaşmıyor.

Özellikle Batı’nın demokratik kurumlarının işleyişi ve dış politikalarının “sağduyulu” yönetimi buna engel teşkil ediyor.Ankara tabii ki bu tür değerlendirmeleri çok daha esnek kriterlerle yapıyor.

Pekin de ihracatı için hemen hemen aynı kriterleri kullanıyor. Bu bağlamda Washington, uluslararası drone talebinin Çin’den ziyade Türkiye’ye yönlendirilmesini tercih ediyor.

NATO üyesi olan Türkiye Batı ile temasını sürdürdüğü için Çin veya Rusya’ya tercih ediliyor.

Kazakistan bunun klasik örneklerinden birisi. Ankara için Kazakistan, daha geniş “Türk dünyası”nın bir parçası olarak kabul ediliyor. Kazakistan ise Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nde (BRI) bir yol ayrımında. Kazakistan, Çin İHA’larını almaya karar vermişken, daha sonra kararını değiştirip Türk SİHA’larını bünyesine kattı

.SUUDİ ARABİSTAN GERİLİME RAĞMEN ROTAYI TÜRK SİHA’LARINA ÇEVİRDİ

Suudi Arabistan uzun süredir ABD’den kendisine insansız hava araçları tedarik etmesini istiyor. Washington’un bunu reddetmesi, ülkenin rotasını Çin’e çevirdi.

Al-Ula Zirvesi’nin ardından Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki tansiyonlu ilişkiye rağmen Riyad, insansız hava aracı tedariki için dümeni Ankara’ya kırdı.

Türk insansız hava araçları, askeri teknolojinin dış politika ve jeopolitik ivme için nasıl bir katalizör haline geldiğinin klasik bir örneğidir. Bu, 21. yüzyılın başında başlayan ve Türk savunma sanayiinin gelişimini çok üst seviyelere çıkaran bir çaba.

Artık Türkiye, silahlanma alanında sadece küçük ülkelere değil, aynı zamanda ihtiyaç duyduklarını bulmalarına da izin veren ihracatçı bir ülke konumuna geldi. Ankara artık kendi İpek Yolu’nu şekillendiriyor.

 

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika