spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

TSK, Dominator sistemine geçiyor

Seçtiklerimiz

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan ‘siyasi’ krizler nedeniyle, Heron adı verilen insansız hava araçlarında da yaşanan sıkıntılar ‘Dominator’ sistemiyle çözülüyor. Türkiye, Heronlara alternatif olarak Dominator sistemini devreye soktu. ABD ? İsrail ortaklığındaki Aeronautics Defence Systems firmasından 6 ay için 6 milyon dolara kiralanan Dominator, Heronlara oranla havada daha uzun kalabiliyor ve daha yüksek irtifaya ulaşabiliyor.
       
        ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Heron teslimatı konusunda sıktılar yaşayan Türk Silahlı Kuvvetleri, insansız hava aracı  ihtiyacında alternatif olarak Dominator – 2 sistemini de envanterine kattı. Bu sistem Avusturya üretimi Diamond Aircraft  DA42 çift motorlu ve pilotlu uçağın insansız hava aracına dönüştürülmüş hali. Uçak, ABD – İsrail ortaklığındaki Aeronautics Defence Systems firmasından 6 aylık süre için 6 milyon dolara kiralandı. Heronların havada kalma süresi 20 saat düzeyinde kalırken, bu uçak 28 saat havada kalabiliyor. Heronların 30 bin feet irtifaya çıkamama sorunu da bu uçakta yok. 13 metre uzunluğundaki uçağın kanat açıklığı 13 metre. 2 tonun üzerinde ağırlığı bulunan uçak, 400 kilogram yük taşıyabiliyor.

       

HERON KAZA YAPTI

       

Öte yandan İsrail’in IAI firmasının Türk Silahlı Kuvvetleri için ürettiği Heron tipi insansız hava araçlarından 6’sının kabul testleri sona erdi. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ‘Gözcü’ adı verilen Heronların resmi kabulü 8 Nisan’da yapıldı. Ancak bu kabulden kısa bir süre sonra Heronlardan biri görev uçuşuna çıkacağı sırada pistte kaza geçirdi. Heron’un kanadının başka bir hava aracına çarptığı öğrenildi. Hasarın, Heron’u hurdaya çıkaracak boyutta olmadığı ve onarımın ardından görevine devam edeceği belirtildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika