spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Salı, 16 Temmuz 2024

THY, Ukraynalı Aerosvit ile ortak uçuşlarını artırıyor

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları, Ukrayna Hava Yolları Aerosvit ile serbest satışa dayalı ortak uçuş anlaşmasını uzattı. THY Genel Müdürü Temel Kotil ve Aerosvit Genel Müdürü Aleksandr Avdeyev’in Kiev’de imzaladığı anlaşma, iki hava yolu şirketinin Türkiye-Ukrayna hattındaki haftalık ortak uçuş sayısının yaz döneminde 60’tan 67’ye yükseltilmesini öngörüyor.

Düzenlenen basın toplantısında Ukraynalı ve Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kotil, "Bu THY için çok önemli bir anlaşma. Tabii birçok ortak uçuş anlaşmamız var. Ancak Türkiye-Ukrayna hattındaki uçuş sayısının fazlalığı bakımından ayrı bir önem taşıyor. Ortak uçuş anlaşması dışında, iki hava yolu şirketi arasındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik her türlü adımı atmaya hazırız" dedi.

THY’nin ikili sivil havacılık anlaşmalarından dolayı Ukrayna pazarında çok büyüyemediğini söyleyen Kotil, şöyle devam etti:

"Ukrayna pazarında THY’ye çok büyük ilgi var. Uçakları büyütmemize rağmen uçaklarda yer bulunamıyor. Buraya gelmemizin sebebi bu anlaşmanın yanı sıra iki hava yolu şirketi arasındaki yakınlığı artırmak. Haziranda Ukrayna ile vizelerin kalkmasıyla, tahminimiz bu ülke ile yolcu trafiğinin iki kat artacağı yönünde. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacmi hedefinin gerçekleşmesi için bizim de sefer sayısını katlamamız gerekiyor ve bunu yapmaya hazırız."

THY’nin Ukrayna’nın Harkov kentine seferlere başlayıp başlamayacağının sorulması üzerine Kotil, "Harkov’a Türkiye’den başka bir hava yolu şirketi uçacak. Ancak bu kentte çok büyük ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Sivil Havacılık ile görüşüp, Aerosvit’ten gelen teklifi değerlendireceğiz" dedi. Kotil ayrıca, Kiev-Ankara seferlerinin de ilerleyen dönemde gündeme gelebileceğini belirtti.

THY’nin tüm ülkelerde bilinirlikte yüzde 30’a ulaşma hedefi olduğunu söyleyen Kotil, Ukrayna ve Rusya’nın bu konudaki potansiyelinin altını çizdi. Kiev’deki görüşmelerinin ardından THY Genel Müdürü Temel Kotil dün yurda döndü. THY Üretim Planlama Başkanı Hulki Balakbabalar ve beraberindeki THY heyeti ise, Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar ile akşam yemeğinde buluştu.

THY ile Aerosvit arasındaki ortak uçuş anlaşması Aralık 2011’de yürürlüğe girmişti. Anlaşma dahilinde, iki hava yolu şirketi, İstanbul-Kiev, İstanbul Odessa, İstanbul-Donetsk, İstanbul-Dnepropetrovsk ve İstanbul-Simferopol hatlarında ortak uçuş gerçekleştiriyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika