spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Perşembe, 18 Temmuz 2024

THY’nin Süleymaniye’ye uçuşları başladı

Seçtiklerimiz

Irak Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Halil İbrahim yaptığı yazılı açıklamada, Türk Hava Yolları’nın (THY)  Uluslararası Süleymaniye Havalimanı’na ilk seferini gerçekleştirdiğini belirtti.
 
THY’ye ait uçağın Atatürk Havalimanı’ndan Süleymaniye Havalimanı’na indiğini ifade eden İbrahim, ilerleyen günlerde Irak Hava Yolları uçaklarının da Süleymaniye’den İstanbul’a seferler düzenleyeceğini kaydetti.Süleymaniye uçuşları haftanın her günü yapılacak
 
Aynı uçak saat 04.10’da tekrar İstanbul Atatürk havalimanına hareket etti. Süleymaniye uçuşları haftanın her günü yapılacak.Irak merkezi hükümeti ve uluslararası toplumun tüm itirazlarına rağmen eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül 2017’de gayrimeşru referandum düzenledi.

Bunun üzerine Irak Meclisi de olağanüstü oturum düzenleyerek, IKBY’nin sınır, baraj ve havalimanlarını Bağdat’a teslim etmesi yönünde karar çıkardı.

 
Süleymaniye uçuşları haftanın her günü yapılacak
 
THY’nin Süleymaniye uçuşları büyük ilgi gördü. 00.45 te Atatürk havalimanından kalkış yapan THY uçağı, 2 buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Süleymaniye havalimanına iniş yaptı.
 
Uçuşların yeniden başlamasından dolayı mutluluğunu dile getiren bir yolcu, “Çok çileler çektik. Çünkü 2 senedir buradayım ama Erbil üzerinden gidip gelmek çok zordu. Çok mutluyum çok sevindim.
  
Irak merkezi hükümeti ve uluslararası toplumun tüm itirazlarına rağmen eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül 2017’de gayrimeşru referandum düzenledi. Bunun üzerine Irak Meclisi de olağanüstü oturum düzenleyerek, IKBY’nin sınır, baraj ve havalimanlarını Bağdat’a teslim etmesi yönünde karar çıkardı.
 
IKBY’nin söz konusu kararları ve yaptırımları reddetmesi üzerine Irak merkezi hükümeti, 29 Eylül 2017’de Erbil ve Süleymaniye havalimanlarındaki uluslararası uçak seferlerini askıya almıştı.
 
Bakan Cahit Turhan açıklamıştı
 
Süleymaniye’ye 29 Eylül 2017’de uçuş yasağının getirildiğini hatırlatan Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan daha önce yaptığı açıklamada 25 Ocak itibarıyla bu yasağın kaldırılacağını, THY tarafından İstanbul-Süleymaniye hattında haftalık 7 sefer yapılacak şekilde uçuşların yeniden başlayacağını açıklamıştı.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika