spot_img
spot_imgspot_img
8.7 C
İstanbul
Salı, 5 Mart 2024

Şili’de Orman Yangınlarıyla Mücadele Eden Uçak, Şili’de Yerde Alev Aldı: Pilot Öldü

Seçtiklerimiz

Şili’de Orman Yangınlarıyla Savaşan Pilot, Uçağın Kaza Yapması Sonucu Hayatını Kaybetti

Şili Tarım Bakanlığı, Ulusal Ormancılık Kurumu (CONAF) için çalışan bir pilota ait uçağın Panguilemo Havalimanı (TLX) yakınlarında düşmesi sonucu pilotun hayatını kaybettiğini doğruladı.

CONAF’a göre, Ayres Turbo Trush uçağı, 15 Ocak 2024 tarihinde yerel saatle 16:30 civarında yangın kontrol çalışmalarını gerçekleştirirken kontrolünü kaybetti. Bir görgü tanığının kaydettiği görüntülere göre, uçağın kanadı, iki elektrik direği arasında asılı olan tellere çarptı, kısa bir parlama meydana geldi ve ardından Turbo Thrush, Talca, Maule Bölgesi’ndeki Route 5 South yoluna çakıldı. Uçağın karayoluna çarpmasıyla birlikte alevlere büründü ve pilot Fernando Solans hayatını kaybetti.

CONAF sözcüsü, “CONAF, Sayın Solans’ın ailesine başsağlığı diler, ki o, ülkemizin mirasını korumak ve halkının hayatını güvence altına almak için canlarını veren şehitlerin mirasının bir parçası oluyor,” dedi. Olay sırasında karayolda seyahat eden bir araçtaki dört kişinin de yaralandığı doğrulandı.

CONAF, kaza soruşturmasını yürüten yetkililerle işbirliği yaparak kazanın nedenini belirlemeye çalıştığını doğruladı.

CONAF’ın İcra Direktörü Christian Little, “O, Valensiya’dan bir İspanyol pilotuydu ve İspanya’da başpilot olarak görev yapıyordu. Şili’de yedi uçağı bulunan şirketle çok deneyime sahipti,” dedi. “O, çok deneyimli bir pilottu,” diye tekrarladı.

Uçak, CONAF’a hizmet veren hava yolu şirketi Air Andes SPA tarafından işletiliyordu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika