spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Mercedes gibi helikopter!

Seçtiklerimiz

İç tasarımı daha önce BMW tarafından yapılan bazı iş jetlerinin bilgisini ve karadaki konforun havaya nasıl çıkarıldığını sizlerle paylaşmıştım. Bu defa Mercedes bir helikopterin iç dizaynıyla sahnede. Eurocopter yeni kabin tasarımına sahip EC145 Mercedes-Benz Style helikopterini Münih’te dünya basınına tanıttı.

Avrupalı üreticininMünih’te bulunan tesislerindeki tanıtımına dünya basınından 13 kişiyle beraber Airport ekibinden NazımMelih Oğhan katıldı. Haftaya Habertürk TV’deki Airport programında izleyebilirsiniz.

EC145 yeni üretilmiş bir helikopter değil. Eurocopter, güvenirliğini 2001’de kanıtlamış BK 117 C-1 ile son teknolojilerle donatılmış EC135’i birleştirerek EC145’i yarattı. 2002’de piyasaya çıkan EC145’in farklı versiyonları 38 ülkeden 96 işletmeciye 452 adet teslim edildi. Kuzey Amerika 281 adetle en çok EC145’in bulunduğu bölge. İkinci sırada 119 helikopterle Avrupa yer alıyor. EC145 yolcu taşıma,medikal kullanım, iş helikopteri gibi birçok alanda kullanılabiliyor. Ancak Eurocopter, EC145 Stylence gibi VIP versiyonlarla pazarda başarıyı yakalayınca, yeni bir iş helikopteri üretmeye karar veriyor. Otomobil üreticisi Mercedes-Benz’in kapısını çalan Eurocopter, EC145’in yeni kabin içi tasarımını yapmasını istiyor. İki prestijli firmanın ortaklığıyla EC145 Mercedes-Benz Style oluyor.

Mercedes-Benz’in İtalya Como’da yer alan İleri Tasarım Stüdyosu’nun hayata geçirdiği yeni kabin, yöneticiler ve ailelerinin rahat seyahat etmesi için tasarlanmış. Helikopterin içine birçok iliştirme noktası konulduğundan farklı amaçlarla kullanılabilecek birçok saklama dolabı monte edilebiliyor. Yeni dikiş hatlarıyla rahat koltuklar ve 2 farklı aydınlatma yer alıyor. Led ışıklar hava fanlarının tam ortasında mücevhere benziyor. İlk kez bir helikopterin zemininde ve tavanında gerçek ahşap kullanılmış. Arka kısımdaki bavul kompartmanı da bir hayli geniş ve fonksiyonel. Üst kısımdaki ceket askılarından tutun da geniş çekmecelere kadar hiçbir detay atlanmamış.

Kabin içindeki şıklık kokpite de yansımış. Zemini ahşap kokpitin ekran kalkanı deriden yapılmış. Beyaz kabin içi koltuklarıyla tezat yaratsın diye tasarlanmış siyah kokpit koltukları son derece rahat. Helikopterin dışında da ufak değişiklikler var. EC145 Mercedes-Benz Style, daha aerodinamikli bir buruna ve daha kullanışlı iniş takımlarına sahip. Helikopter bu eklentilerle bir Mercedes’in çekiciliğini taşıyor. Performance, essence, attitude ve energy olmak üzere 4 adet kabin içi rengi bulunan helikopterin içerisindeki bütün koltuklar raylar üzerine oturtulmuş. Böylece oturma konfigürasyonu rahatça değişebiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika