spot_img
spot_imgspot_img
16.4 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

Kruvaziyerler rotalarını Türkiye’ye çevirdi

Seçtiklerimiz

Kruvaziyer turları düzenleyen tur operatörleri ilerleyen günlerde bu sayının artacağını belirttiler. Şubat’ta Mısır’da, nisanda ise Tunus’ta yaşanan siyasi karışıklılar, Türkiye’ye denizden şimdilik 120 bin ekstra zengin turist getirdi. Turizm sezonu başında kruvaziyer gemilerinin uğradığı önemli limanlar arasında yer alan Mısır ve Tunus’ta yaşanan olaylar nedeniyle lüks gemiler rotalarını bu ülkeler yerine Türkiye limanlarınıa yöneltince İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye limanları turistlerle doldu.

 

Sabah gazetesinden Dilek Taş’ın haberine göre ortalama bir turistten 3 kat fazla harcayan kruvaziyer turistler esnafı da sevindirdi. Türkiye’ye en fazla kruvaziyer turisti getiren şirketlerden Royal Caribbean Cruises’ın rotasını çeviren 3 gemisi ise bu yıl 38 bin yolcuyu Türk limanlarıyla tanıştırdı. Royal Caribbean Cruises Türkiye Temsilcisi Bülent Tatlav, özellikle Doğu Akdeniz turlarına önem veren şirketlerin tüm Tunus ve Mısır rotalarını Türkiye’ye yönelttiğini anlattı. Royal Caribbean ile Mısır’dan 38 bin turist yöneltildi. Yine bünyemizdeki Celebrity şirketi ile de 21 bin ekstra yolcu bu sene Türkiye’ye gelecek" diye konuştu. Tatlav, gemilerin İstanbul, Marmaris ve Kuşadası limanlarına uğrayacağını kaydetti.

 

KIŞ TURLARI DA ETKİLENDİ

MSC Cruise Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel ise yazın yapılacak turların Mısır ve Tunus limanlarına uğramayıp sadece denizlerinden geçmesi nedeniyle iptal olmadığını ancak kış turlarının Türkiye’ye yöneldiğini söyledi. Tuncel, kış aylarında Mısır’a uğrayan 5 geminin toplam 9 seferini İstanbul ve İzmir limanlarına yönlendirdiğini belirterek "Bu, toplam 29 bin kişinin ekstra MSC yolcusunun Türkiye’yi görmesi anlamına geliyor" diye konuştu.

 

SAYI ARTACAK

Costa Cruises’un Türkiye Temsilciliğini yapan Orange Cruises Genel Müdürü Ali Şeker ise şubat ayından itibaren şirketin 10 seferinin Türkiye’ye yöneldiğini, bunun ise 28-30 bin yolcuya denk geldiğini söyledi. Şeker, "Yılsonuna kadar yönelen sefer sayısı 30’u aşar. Bu sayı daha da artar" diye konuştu. Şeker, sadece cuma günü şirkete ait iki geminin İstanbul’a uğradığını kaydetti. Türkiye’ye en fazla uğrayan 4 büyük şirketin dışında Akdeniz seferi yapan bazı orta büyüklükteki kruvaziyer şirketlerinin de Türkiye’ye yönlendirdikleri turist ile birlikte bu sayının 120 bini bulması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika