spot_img
spot_imgspot_img
18.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

Kotil: 70 milyon $’lık tanıtım bütçesi artacak

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, sponsoru oldukları Barcelona Futbol Takımı’nın oynadığı THY reklamının tanıtımlarına çok büyük katkısı olduğunu belirterek, "Çok kaliteli bir çalışma oldu. Futbolcular da çok gönülden oynadı. Bu reklamın dünyada ödül almasını bekliyoruz" dedi.

Kotil, Barcelona’ya sponsorluk fikrini ilk olarak Barcelona’daki müdürlüklerinin ortaya attığını belirterek, "Daha sonra merkez de devreye girerek çalışmaları başlattık. Barcelona Kulübü, önce Barcelona-Abu Dhabi arasında bir deneme uçuşu istedi. Bürokratik nedenlerle bu iş önce çıkmaza girdi. Ama biz inat ettik ve İstanbul üzerinden götürdük. Yaptığımız servisi çok beğendiler. Daha önce bu farkı bilmiyorlardı. Böylece işbirliğinin önü açıldı" diye konuştu.

Barcelonalı futbolcuların oynadığı reklam filmi sayesinde dünyada THY’yi tanımayanın kalmayacağını kaydeden Kotil, "Bu yılın belli bölümüne kadar bu reklam dünyada dönecek. Bunun için on milyonlarca dolar harcıyoruz. Daha sonra Manchester United reklamı devreye girecek" dedi. Global tanıtıma önce ABD’li film yıldızı Kevin Costner ile başladıklarını hatırlatan Kotil, "5.7 milyar dolarlık ciromuzun içinden tanıtıma ayıracağımız pay ne kadar artarsa gelirimizin de o kadar artacağına inanıyoruz. Büyük markalarla beraber olmanın pozitif sonuç verdiğini son 5 yıllık çalışmalarımızda gördük" dedi.

THY’ye nazar değmedi

Büyük markalarla çalışmanın riskli olup olmadığı yönündeki sorumuza ise Kotil, "Ticaret risktir. Hayat da risk barındırır" yanıtını verdi. Kevin Costner reklamının yayımlanmaya başlamasından kısa bir süre sonra bir uçak kazası meydana gelirken, THY’nin Barcelonalı reklamı da yayımlanmaya başlandıktan sonra İzlanda’da yanardağ patladı ve uçak seferleri iptal oldu. Barcelona da Inter ile oynayacağı Şampiyonlar Ligi maçı için İtalya’ya otobüsle gitmek zorunda kaldı ve rakibine 3-1 yenildi. "THY’ye nazar mı değdi" sorumuza da Kotil, "Hayır nazar değmedi. Herhangi bir sorun yaşamadık. Kaldı ki biz kül olayını da lehimize çevirdik. Güney Avrupa’ya ekstra servisler yaparak gelir de sağladık" diye konuştu.

Türkiye’de de dört büyük kulüple benzer çalışmalar yapılabileceğini kaydeden Kotil, ancak kendileri için önceliğin global tanıtım olduğunun altını çizdi. Kotil, "Bizim gelirimizin yüzde 65’i yurtdışı satışlardan. Bu oranı yüzde 80’lere çıkarmak istiyoruz. Global bilinirliğimiz yüksek olsaydı bugünkü gelirimizi ikiye katlamıştık" diye konuştu.

THY’nin uluslararası alanda en çok tanınan Türk markası olduğunu kaydeden Kotil, 70 milyon dolarlık tanıtım bütçelerini her yıl artırmayı planladıklarını söyledi.

 

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika