spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

SHGM’nin ilk AB Projesi Hayata Geçiyor

Seçtiklerimiz

Türk Havacılık Sektörü için Stratejik Doküman… Türk sivil havacılığının uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği temelinde sürdürülebilir büyümesini sağlamak amacıyla Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, AB’nin de desteklediği proje ile Sektör Stratejik Dokümanı ve öncelikli AB projeleri hazırlayacak.

       

Son yıllardaki mevzuat çalışmaları ile Türk sivil havacılık sektörünün uluslararası örgütlerin koyduğu kural ve düzenlemelere göre faaliyet göstermesi yönünde önemli adımlar atan SHGM, ülkemizde AB standartlarının en üst düzeyde uygulanması amacıyla önemli bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor.

       

Türk sivil havacılığın planlı ve sürdürülebilir büyümesi için hazırlayacağı Sektör Strateji Dokümanı çalışması için AB’ye yaptığı proje başvurusu 2009 yılında kabul edilen SHGM, 200.000 Avro bütçeli projesi ile ilgili ihale Mart ayında Merkezi Finans ve İhale biriminin nezdinde gerçekleştirildi.
         
        AB Katılım Öncesi Mali Yardım Programları içinde yer alan ve özellikle müktesebat uyum ve uygulama yükümlülüğü olan kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmaları için kullanılan "AB Entegrasyon Sürecinin Desteklenmesi Faaliyetleri- SEI” tarafından finansmanı sağlanan proje için, uluslararası alanda faaliyet gösteren çok sayıda firma başvuruda bulundu.

       

Yapılan ihale sonucunda, Sektör Strateji Dokümanı Hazırlanması Konusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne Teknik Destek verecek firma olarak Parsons Brinckerhoff  belirlendi.

       

SHGM çalışanları ile altı ay boyunca Genel Müdürlüğün ilgili birimlerinde yürütülecek çalışma sonrasında, Sivil havacılık sektöründe AB mevzuatına uyum için 2011-2015 yıllarını kapsayacak bir Eylem Planı ve sivil havacılık sektöründe AB mali yardımlarından etkin yararlanılabilmesini teminen bir proje havuzu oluşturularak, bu havuzdan seçilecek öncelikli beş projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Altı ay sürecek çalışma sonunda, Sivil Havacılık Sektörü IPA Projeleri Önceliklendirme Raporu ile Çoklu Kriter Analizi Metodoloji Raporu da hazırlanacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika