spot_img
spot_imgspot_img
21.4 C
İstanbul
Pazar, 23 Haziran 2024

Kapanan tüm havaalanlarını teker teker açtık

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kapanan bütün hava alanlarını teker teker açtıklarını belirterek, ”Şu anda 7 tane havalanımızın da inşaatı devam ediyor. Bingöl’de, Iğdır’da, Şırnak’ta, Hakkari’de hava alanı yapıyoruz” dedi.
         

       

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte geldiği Sivas’ta Nuri Demirağ Havaalanı Yeni Terminal Binası’nın açılış törenine katılan Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Sivas Havaalanı’nın da 2000-2001 krizinden nasibini alan hava alanlarından birisi olduğunu belirterek, ulaşıma kapanan havaalanının aktif olmaktan çıktığını, ıssız bir meydana dönüştüğünü söyledi.

       

4 Eylül 2003 günü Sivas Kongresi’nin yıl dönümü münasebetiyle Sivas’ta gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, Başbakan’ın ‘Sivas Havaalanı tekrar ulaşıma açılacak’ diye talimat verdiğini anımsatan Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

       

”Ve 20 Ekim tarihinde bu talimatınız yerine geldi. Sivas Havalanından tekrar uçuşlar başladı. Sivas’ın İstanbul ile Ankara ile dünyayla havadan bağlantısını tekrar kurduk. Pist yetersiz, cihazları yetersiz terminali yetersiz hava alanının tabii ki eksikliklerinin giderilmesi de boynumuzun borcuydu. Teker teker önce pisti ele aldık. Ve Türkiye’nin GAP Havaalanı ile birlikte en uzun pistini Sivas’a yaptık. Cumhuriyet’i kuran şehre, yiğidoların memleketine yaraşır bir pist yaptık. Tabi böyle bir piste sahip olan hava alanının terminali de Sivas’a yaraşır şekilde olmalıydı. Selçuklu geleneğinin medeniyetinin beşiği, Anadolu’nun merkezindeki Sivas’ta çağdaş, modern mimariyle Selçuklu mimarisinin birleştiği bir terminal de yapma talimatını sizden aldık. Bugün bu terminali de Sivas’ımıza kazandırıyoruz, hayırlı uğurlu olsun.”

       

Böylece 600 bin kişiye hizmet eden terminalin artık 3 milyon Sivaslıya, Sivas’a gelen 3 milyon yolcuya hizmet eder hale geldiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

       

”Sayın Başbakanım ‘havayolu halkın yolu olacak’ dediniz, talimatı verdiniz. Ve Türkiye’de uçağa binmeyen vatandaşımız kalmasın diye hedef gösterdiniz. Onun için bütün hava alanlarını, kapanan bütün hava alanlarını teker teker açtık. Şu anda 7 tane hava alanımızın da inşaatı devam ediyor. Bingöl’de, Iğdır’da, Şırnak’ta, Hakkari’de hava alanı yapıyoruz. Sayın Başbakanım duble yollarda, hava alanlarında, demiryollarında ülkemizin, insanımızın beklediği, özlediği yeniden kalkınma hareketini 8 yılda liderliğinizde yurdun her köşesinde bölünmüş yollar yaparak, havaalanları yaparak, hızlı demiryolları yaparak sürdürmeye devam ediyoruz. Sivas’ımızın bu anlamda çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Son 8 yılda Sivas’ta yaptığımız sadece ulaştırma yatırımları 1 katrilyon 600 trilyondur. Sivas’ımıza helal olsun. Sivas’ımız daha fazlasına layık sayın Başbakanım.”

       

-NURİ DEMİRAÐ-

       

Başbakanın talimatıyla bu hava alanının adını Nuri Demirağ koyduklarını aktaran Bakan Yıldırım, Demirağ ile ilgili düşüncelerini şöyle anlattı:

       

”Az önce Divriği’nin evladı, Nuri Demirağ’ın torunu İstanbul Milletvekilimiz Nursuna Memecan, merhum Nuri Demirağ’ı anlattı. Ben sadece bir şey söyleyeceğim. Nuri Demirağ Cumhuriyet tarihinde ilk defa o demiryolu hamlesinin başlamasından itibaren bin kilometrenin üzerinde demiryolu yapmış, bununla da yetinmemiş, Karabük Demirçelik Fabrikası, Sivas Çimento Fabrikası, İzmir Selüloz Kağıt Fabrikası gibi birçok temel sanayi tesisleri de yapmıştır. 1936’da Nuri Demirağ bir iş yaptı. Ve o iş başına iş açtı. Dedi ki ‘Türkiye kendi uçağını kendisi yapacak’ Azmetti Yeşilköy’de Elmaspaşa arazisinde kurduğu meydanda yaptığı 8 tane uçağı da uçurmayı başardı. Memleketi Divriği’ye uçakla sefer yaptı. 1936’da bunu başardı. Ama onun bu başarısı bazılarının dikkatini çekti. Hep bildiğiniz bir şey var. Hiçbir hizmet cezasız kalmıyor. Nuri Demirağ’ın da yaptığı bu hizmet cezasız kalamazdı. Onun bu başarısını kıskananlar onun hayatını, ticari hayatını, müteşebbis hayatını da yok etmeye karar verdiler. Ve Türkiye’nin bundan 70 yıl önce uçağını yapan, demiryolu inşaatlarını yapan bu önemli müteşebbisine, bu Sivas evladına işte böyle bir ceza verildi. Onlar ceza verir biz ise, sayın Başbakanımız ise hizmet yapan, bu ülkede taş üstüne taş koyan her vatan evladını taltif etmeye, onurlandırmaya hep özen gösterir. İşte Sivas Nuri Demirağ Havaalanı da onun ismini yaşatacak bir taltiftir. Bu havaalanının Sivas’ımıza, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.”

       

-VALİ KOLAT-

       

Törende konuşan Sivas Valisi Ali Kolat da Sivas’ın yüzölçümüyle ülkenin ikinci büyük şehri olduğunu, Hititlere, Romalılara, Selçuklulara, Osmanlılara uzanan geçmişiyle de tarihe tanıklık ettiğini belirterek, ”Sivas farklı kültürlerle yoğrulmuş özel bir kenttir. Cumhuriyet’in temellerinin atılmasına da vesile olan Sivas bünyesine barındırdığı her bir medeniyetin izini, geçirdiği bu tarihi süreçlerin yansımalarını kültürlerindeki çeşitlilik ve mimari eserlerindeki zenginlikle bugün bizlere sunmaktadır” dedi. 
         
         

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika