spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

Kaçırılan pilotlar İstanbul’da…

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı’nda Başbakan Erdoğan tarafından karşılanan pilotlar ‘Arkamızda devletimizin olduğunu biliyorduk’ dedi.

Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca sabırla yürütülen diplomasi ve takas operasyonu sonucu özgürlüğe uçtu. Suriye’de kaçırılan 9 Lübnanlı hacı  Türk makamlarına teslim edilip aracı ülke Katar uçağı ile Beyrut’a gönderildi. Lübnan’lı hacıları taşıyan Katar Havayolları’na ait uçağın Refik Hariri Havalimanı’na inmesinin ardından, Türk Pilotlar Akpınar ve Ağca serbest bırakıldı. Lübnan Güvenlik güçleri tarafından teslim alınan iki pilot helikopterle, saat 20.30’da Riyak Askeri Havaalanı’ndan Beyrut’taki Refik Hariri Havaalanı’na götürüldü.

SON 48 SAAT GEÇMEDİ

Burada Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız tarafından karşılanan pilotlar Lübnanlı hacıları götüren Katar uçağı ile İstanbul Atatürk Havalimanına saat 21.10’da hareket etti. Uçak saat 23.10 sıralarında alana indi. Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta 9 Ağustos’ta kalacakları otele giderken ‘İmam Rıza’nın Ziyaretçileri’ adlı örgüt tarafından kaçırılan THY Pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca serbest bırakıldı. Pilotların 72 gün sonra özgürlüğüne kavuşmasının son 48 saati nefes kesen temaslar yaşandı.

MÜJDEYİ TELEFONLA VERDİ

Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el Attiye’nin kaçırılan Lübnanlı hacıların serbest kalması için ülkesinin arabuluculuk yaptığını açıklamasıyla heyecanlı bekleyiş başladı. Bu gelişmenin ardından önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kaçırılan Türk pilotlardan Murat Akpınar’ın İzmir’de bayram tatilini geçiren eşi Dilek Akpınar’ı aradı. Dilek Akpınar’ın Kurban Bayramını kutlayan Başbakan Erdoğan, “En kısa sürede pilotlara ulaşacağız. Hayırlı, mutlu sona çok yakınız her an netice alabiliriz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR

Erdoğan, aileye metanetlerinden dolayı teşekkür etti. Peş peşe gelen açıklamalardan sonra dün sabahın erken saatlerinden itibaren Türkiye nefesini tutup pilotlarımız Ağca ve Akpınar’dan gelecek iyi haberi beklemeye başladı.  Arabulucu Katar’ın tahsis ettiği öğrenilen uçakla cuma gecesi Türk yetkililer tarafından teslim alındığı öğrenilen 9 Lübnanlı Şii hacı dün öğleden sonra Türkiye’den Lübnan’a gönderilirdi. Ağca ile Akpınar ise serbest bırakılarak Lübnan güvenlik güçlerine teslim edildi.Murat Akpınar ve Murat Ağca için ‘özgür kalmalarına saatler kaldı’ açıklamalarının ardından aileler de büyük heyecan yaşadı.

“BUGÜN BENİM BAYRAMIM”

Murat Akpınar’ın kardeşi İrfan Medet Akpınar, İzmir’de yaptığı açıklamada müjdeli haberi kendilerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiğini hatırlatarak “Zorlu bir süreç geçirdik. Artık yüzdük yüzdük, kuyruğuna geldik” dedi. Anne Suzan Akpınar ise oğluna kavuşacak olmanın heyecanını yaşadığını belirterek “Benim bayramım, mutlu günüm. Hayatımın en acı günlerini yaşadım” diye konuştu.

ÖNCE MÜJDEYİ VERDİ SONRA KARŞILADI

Kaçırılan pilotlar  Murat Akpınar ve Murat Ağca’yı Atatürk Havalimanı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aileleriyle birlikte karşıladı. Erdoğan uçaktan inen pilotları bizzat apronda karşılayarak onlara ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Pilot Murat Akpınar, hiç bir zaman umutlarını yitirmediklerini belirterek”Devletimiz ve Türk Milleti bizim arkamızdaydı bu bize dayanma gücü verdi” dedi. Türkiye’nin 72 gündür beklediği müjdeli haber dün geldi. Serbest bırakılan pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca Lübnan’dan kendilerini taşıyan Katar Hava Yolları’na ait özel uçakla Atatürk Havalimanı’na saat 23.10 sıralarında indi. Akpınar ve Ağca’ya Atatürk Havalimanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sürpriz yaptı. Kaçırılan pilotları Başbakan Erdoğan, bizzat apronda aileleriyle birlikte karşıladı. Uçaktan indiklerinde karşılarında Başbakanı gören pilotlar özgürlüğe kavuşmanın yanı sıra bu sürprizle de ayrı bir mutluluk yaşadı. Erdoğan pilotlarla tek tek tokalaşıp geçmiş olsun dileklerini iletti.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL: ÇOK SAĞDUYULU DAVRANDINIZ BİZE YARDIMCI OLDUNUZ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın eşlerini telefonla arayıp mutluluklarını paylaştı. Gül’e, Dilek Akpınar, “Bizim bayramımız yeni başlıyor” dedi. Gül, 28 Ağustos’ta Tarabya Köşkü’nde iki pilotun ailelerini kabul etmiş ve soğukkanlı olmalarını, metanetli davranmalarını ve devlete güvenmelerini istemişti. Telefonda görüştüğü Dilek Akpınar’a o görüşmeyi hatırlatan Gül, “Siz de o şekilde davranarak çok sağduyulu davrandınız ve bize yardımcı oldunuz” diyerek teşekkür etti.

TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: Geçmiş olsun, millet olarak çok mutluyuz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Lübnan’da serbest bırakılan THY pilotlarının ailelerini telefonla arayıp ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Çiçek, şunları kaydetti: “Başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkilileri tebrik ediyorum. Mübarek Kurban Bayramı’nda sevinçleri ikiye katlanan pilotlarımızın ailelerine de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Pilotlarımızın, kaygı verecek bir sorunla karşılaşmadan sağ salim ülkelerine, ailelerine kavuşmaları, millet olarak hepimizi ziyadesiyle mutlu etmiştir.”

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU:   Esarete son özgürlüğe merhaba

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Lübnan’da serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca’ya, geçmiş olsun dileğinde bulundu. CHP’den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun Türk pilotlarının bir an önce aileleriyle kucaklaşarak, “Esarete son, özgürlüğe merhaba” demelerini dilediği belirtildi. Pilotların serbest bırakılmasından duyduğu
memnuniyeti ifade eden Kılıçdaroğlu’nun, “Murat Akpınar ile Murat Ağca’ya hoşgeldiniz, geçmiş olsun” dediği kaydedildi.

BAKAN MÜJDEYİ TWİTTER’DAN VERDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sosyal paylaşım sitesi Twitter’deki hesabından açıklamalarda bulundu. Bakan Davutoğlu, “Bayram sevincimize sevinç katacak güzel haberi artık paylaşabiliriz. 9 Ağustos’tan bu yana Lübnan’da alıkonulan THY pilotlarımız Murat Ağca ve Murat Akpınar yoğun girişimlerimiz sonucu büyükelçimizin yanında. Kendileri ile şimdi görüştüm, tüm halkımıza selamları var. Az sonra Türkiye’ye doğru yola çıkıyorlar. Başta MİT Müsteşarımız Sayın Hakan Fidan olmak üzere ilk günden beri pilotlarımız için gece-gündüz çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Son iki ayda defalarca görüştüğüm Lübnan Meclis Başkanı Berri, Başbakan Mikati ile Dışişleri Bakanı Mansur’a da teşekkür ediyorum. Katar Dışişleri Bakanı dostum Halit bin Muhammed Al Attiyah da pilotlarımız için büyük çaba gösterdi. Tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun diyor ve bayramlarını bir kez daha tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

BABA EVİNDE BÜYÜK SEVİNÇ

9 Ağustos’ta Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta kaçırılan Türk pilotların serbest bırakılmasıyla birlikte pilotların aileleri de sevinç gözyaşlarına boğuldu. Yardımcı Pilot Murat Ağca’nın baba evinde de sevinçli haberin gelmesiyle birlikte bekleyişin yerini mutluluk gözyaşları aldı. Baba Zeki Ağca, aylardan beri bugünü beklediklerini ifade ederek, pilotların kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Bu süreçte akrabalarının ve komşularının kendisini yalnız bırakmadığını kaydeden Baba Zeki Ağca, oğluna kavuşmayı dört gözle beklediğini aktardı. Anne Emine Ağca ise oğluna kavuşacak olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

LÜBNANLI HACILAR İÇİN BEYRUT’TA KARŞILAMA

Serbest bırakılan Lübnanlı hacılar Beyrut havalimanı’nda aileleri tarafından sevinç gösterileriyle karşılandı. Lübnanlı 11 Şii İran’daki kutsal mekanları ziyaret etmek için  bu ülkeye giderken Suriye’de geçtiğimiz yıl mayıs ayında Kuzey Kasırgası Tugayı isimli muhalif örgüt tarafından kaçırılmışlardı. Esad rejimine silah taşıdıkları için kaçırıldıkları öne sürülen Lübnanlıların Özgür Suriye Ordusu tarafından kaçırıldıkları iddiaları ise yalanlanmıştı. Lübnan içinde mezhep gerilimi yaratan bu kaçırılma olayı sonrası  arabuluculuk girişimleri sürdürülmüştü. Türkiye’nin arabuluculuk girişimleri sonuç vermiş ve kaçırılan Lübnanlı hacılar önceki gece İstanbul’a gelmişti. Lübnanlı hacılar Sabiha Gökçen Havalimanı’ından Katar’a ait bir uçakla Beyrut’a gönderilmişlerdi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika