spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Salı, 16 Nisan 2024

THY, 10 milyon dolar tasarruf sağlayacak

Seçtiklerimiz

Şirket, yılbaşında ilk etapta uzun hatlarda başlatılacak yeni uygulama ile yaklaşık 10 milyon dolar tasarruf sağlamayı planlıyor. THY yönetimi, yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı, ‘Dijital Kabin Yönetim Sistemi (Digital Cabin Management System-DCMS) Projesi’nde sona geldi. Uçakta kâğıt formların kaldırılıp, bu formlara dijital ortamdan erişilmesi hedefiyle başlatılan çalışma kapsamında, 2 bin 200 kabin amiri ile 200 teknisyene tablet bilgisayar dağıtılacak. Böylece, yaşanan tüm sorunlar anında ilgili kişilere ulaştırılarak kısa sürede çözüme kavuşturulacak. Ayrıca hem kâğıt israfı hem de arıza ve diğer sorunların çözümünde kazanılacak zaman tasarrufu ile yılda yaklaşık 10 milyon dolar tasarruf sağlanacak. Uygulama yılbaşından itibaren ilk etapta uzun hatlarda uçuş düzenleyen Airbus 330 ve Boeing 777 tipi uçaklarda görevli kabin amiri ve teknisyenlere dağıtılacak. Uygulama kısa süre sonra tüm uçuşlarda yaygınlaştırılacak.

Tablet bilgisayarlar sayesinde, kabindeki kâğıt kullanımı minimuma düşürülecek ve kabin arıza kayıtları daha sağlıklı tutulabilecek. Tekrarlı kabin arızalarının tespiti de daha kolay yapılabilecek. Ayrıca arıza raporlar daha detaylı alınabildiği için probleme yönelik düzeltici işleme daha kısa sürede karar verilerek kabin arızalarında harcanan süre düşürülecek. Uygulamanın en önemli yönü uçak bakım dokümanlarına dijital ortamdan erişilmesi olacak. Böylece, teknisyenin dokümanı incelemek için uçaktan ayrılmasına gerek kalmayacak. Uygulama ile uçakta handling firması (yer işletme şirketi) tarafından verilen temizlik hizmetinde yaşanan aksaklıklar da kısa sürede ortadan kaldırılacak.

Ayrıca kabin amirlerinin sisteme gireceği her bilgi, kısa sürede değerlendirilecek. Böylece kullanılan formların gerek uçaklardan toplanıp teslimi, gerek diğer istasyonlardan ilgili birimlere gönderilmesi ve sisteme girişleri konusunda yaşanan sıkıntılar ve aksaklıklar önlenmiş olacak. Kabin amiri, okumakla yükümlü olduğu dokümanlara uçuş sırasında tablet bilgisayarlardan kolaylıkla erişebilecek. Tüm işlemler, zaman ve işgücü kaybı olmaksızın ilgili sistemlere veri akışı sağlanarak kısa sürede gerçekleşecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika