spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

JetBlue Airways Başkanı ve CEO’su Dave Barger

Seçtiklerimiz

S: Gelecek yıllarda karşınıza çıkabilecek zorlukların neler olacağına inanıyorsunuz?

DB: Bence endüstri olarak karşılaşmaya devam edeceğimiz en önemli zorluk, uyum. Avrupa, ABD, Asya ve Güney Amerika bölgesinde de güvenlik ve hava trafik kontrol sistemlerini nasıl bağdaştırabilirsiniz? Harmonizasyonun havayolları için yakın olduğunu düşünüyorum. Özellikle ABD üslü havayolları için, diğer zorluğun, ürün açısından aynı pazarlarda yarışan doğru boyuttaki kapasite. JetBlue perspektifinden bakarsak, biz çalışanlarımıza gerçekten iyi bakıyoruz böylece günün sonunda müşterilerimize anlamlı bir farklılık sunmaya devam edebileceğiz.

S: Büyüme konusundaki planlarınız nelerdir, özellikle odaklandığınız bir Pazar var mı?

DB: Evet, JetBlue büyüyor. Kennedy Havaalanı’ndaki en büyük havayoluyuz; New York’taki en büyük iç hat havayoluyuz. Ayrıca, Boston’daki en büyük havayoluyuz ve Boston’da büyümeye devam edeceğiz. Şu anda günde 100 tane seferimiz var. Karayip’lerde büyümeye devam ediyoruz ve Latin Amerika’da ise, Puerto Rico’daki, Dominik Cumhuriyeti’ndeki en büyük havayoluyuz ve bağantıların normalleştirildiği Küba’ya girme konusunda çok heyecanlıyız. Hizmetimizin New York, Florida ve Kaliforniya’daki Küba toplulukları için oldukça iyi iş gördüğünü düşünüyorum. Büyüyoruz, ama Boston’da, Karayiplerde ve Latin Amerika’da çok belirli bir amaç için büyüyoruz.

S: Bir birliğe girmeyi düşünüyor musunuz?

DB: Şu anda değil. Açık bir mimari yapımız var, yani, Star Alliance ortakları, SkyTeam ortakları, tek dünya ortaklar için, hatta belirlenmemiş havayolları için bağlantılar sunmak istiyoruz. Dünyada en iyi stratejik olarak yerleştirilmiş geçit olan Kennedy Havaalanı’nda bir network’a sahip olmanın güzelliği de bu bence. Ve New York’ta faaliyette olan 100’e yakın havayolu var. Yani, bizim için tüm bu farklı havayollarıyla iletişimde olmak için, sadece bir birliğin içinde olmaktansa açık mimarinin doğru yol olduğunu düşünüyorum.

S: Yani, Daha fazla code-share, daha fazla arahat anlaşmaları olacağını mı düşünüyorsunuz?

DB: Bu yıl arahat ortaklarıyla işbirliğine başlayacağımızı duyurduk. Potansiyel olarak, daha fazla code-share de olacak, ama konu ne kadar yapıldığı değil, her iki tarafın da bunu doğru uygulayıp uygulamadığı. Böylece, müşteri tecrübesi, check-in ve bagaj tecrübesi kusursuz olur. Code-share’in kendisi o kadar önemli değil, müşteriye ne fayda getirdiği doğru müşteri servisidir.

S: Özellikle AB ve ABD ilişkilerindeki özelleştirme hakkında düşünceleriniz neler?

DB: Ben bunun küçük bir yatırım olduğunu dünüşüyorum, çünkü bu global bir ekonomi. ABD havayolları için bile daha fazla yabancı yatırımı destekliyorum. Bu değiştirilmesi gereken eski bir durum. Bizim en büyük yatırımcımız Lufthansa German Airlines ve bence bu JetBlue için çok önemli. Özgürleştirme için programa sahip olmamamızın ve bu konuda kısıtlamaların olmasının saçma olduğunu düşünüyorum. Aslında, bence bu yapay standartları devam ettirmekle ABD havacılık endüstrisine zarar verdiğimizi düşünüyorum. İki alanda, ABD ve AB’de, bazı rasyonelleştirme göreceğimiz konusunda umutluyum.

S: Uçak takımınız hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

DB: Airbus A320 ve EMBRAER 190’a sahip olduğumuz için şanslıyız ve A320’nin yeni motor opsiyonlarını seviyoruz, ayrıca geçenlerde duyurduğumuz A321 uçak siparişimizi de bekliyoruz. Ama her zaman uygun olabilecek farklı ürünleri izlemeye de devam ediyoruz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika