spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 25 Eylül 2023

BAE Systems, varlıklarını 2 milyar dolara satıyor

Seçtiklerimiz

36 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinden biri olan İngiliz BAE Systems, ülkelerin savunma harcamalarını azaltmasıyla birlikte Amerika’da değeri 2 milyar doları bulan ticari havacılık iş kolunun bir bölümü ile bazı varlıklarını ihale yoluyla satışa çıkardı.

       

WSJ gazetesinin şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, BAE’nin havacılık dışında satacağı varlıklar arasında otobüsler ve kamyonlar için hibrid yürütme sistemleri üreten şirketler de bulunuyor.

       

BAE, daha öncede uçak motoru kontrol ünitesi bölümünü General Electric’e satmıştı. BAE’nin satışla ilgili nihai teklifleri en erken önümüzdeki hafta alması bekleniyor. Gazeteye göre, BAE’nin rakipleri Rockwell Collins, Woodward Governor ile yatırım şirketi Warburg Pincus, Carlye Grup ve ulaştırma şirketi Greenbriar şirketinin satılacak tüm varlıklar veya bazıları ile ilgilenebileceği kaydediliyor.

       

BAE, 20 ülkede 100 binin üzerinde çalışana sahip. Savunma sanayisinin dışında hava ve uzay sanayisi alanında da faaliyet gösteren şirket 1999 yılında British Aerospace ve Marconi Electronic Systems’in birleşmesiyle ortaya çıktı ve böylece savunma sanayisinde dördüncü büyük şirket oldu.
         

       

Hürriyet

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika