spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

Uçmanın riski ne kadar?

Seçtiklerimiz

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden havacılık sektörüyle ilgili araştırmalar yapan Arnold Barnett’in çalışmasının sonuçları, Kanada ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde, tarifeli bir sefer yapan uçağın düşme ihtimalini 14 milyonda bir olarak gösteriyor.

       

Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde ise uçağın düşme ihtimali 2 milyonda bir Afrika’da ve Latin Amerika’da bulunan daha az gelişmiş ülkelerde ise bu oran, 800 binde bire çıkıyor.

       

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki bu oran farkına rağmen Barnett, iyi haberin güvenliğin bütün dünyada yükselişe geçtiğini ve en önemli işaretin bu olduğunu söylüyor. Yine Barnett’e göre, bireyselcilik ve otoriteye bağlılık da kaza oranlarını etkiliyor.

       

Markete gitmekten korkmuyorsanız, uçaktan da korkmayın Barnett, hava güvenliğiyle ilgili araştırma yapmaya kendi uçak korkusu yüzünden başlamış. Sonuçlarında ise, korkuya yer olmanın mantıksız olduğuna karar vermiş. Barnett, “Hala az da olsa korkum var. Fakat bunun mantıklı bir açıklaması yok.

       

Çünkü rakamlar oldukça rahatlatıcı. Eğer tavanın yıkılma ihtimali yüzünden markete gitmekten korkmuyorsanız, uçaktan da korkmanızın bir anlamı yok” diyor.

       

 

       

HT

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika