spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

AMAC Aerospace, Pilatus PC-12’yi satışa sundu

Seçtiklerimiz

Dünyanın en büyük VIP uçak satış ve bakım şirketi İsviçreli AMAC Aerospace, off-road yani yol dışındaki çim ve toprak zemine inebilen uçak markası Pilatus PC-12’yi satışa sundu. Fiyatı yaklaşık 5 milyon dolar olan uçak için Türkiye’deki enerji ve inşaat şirketlerinin patronları sıraya girdi.

Türkiye merkez oldu

AMAC Aerospace Türkiye Operasyon Direktörü Atilla Güney, “Geniş alanlara iniş yapabilen bu uçağın bölge distribütörüyüz. Uçak daha gelmeden sadece Türkiye’den 3 sipariş aldık. Patronlar iş yaptıkları araziye inmek için PC-12’yi tercih ediyor. İsviçreli bir üretici olan Pilatus, tüm dünyada büyük ilgi görüyor” dedi.

AMAC Aerospace, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye operasyonları için 2012 yılında Türkiye’yi merkez seçmişti. AMAC Aerospace, İsviçre dışındaki ilk bakım onarım yatırımını İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Sancak Air’a ait 1.500 metre karelik hangarı devralarak yaptı. Falcon 900 isimli özel uçağın da bakım yetkisini aldıklarını belirten Atilla Güney, “Türkiye’de Falcon 900 ve Falcon 2000 tipi özel jetler satılıyor ancak bakımı yapılmıyordu. Yeterli bakım tesisi olmadığı için İsviçre ya da Almanyaya gitmek zorunda kalıyorlardı. Uçak sahiplerinin yurtdışına gitmesini engellemek için Türkiye’de merkez açmak istedik. 2 büyük bakım 4 adet 100 saatlik bakım yaptık” diye konuştu.

Atilla Güney, Mayıs 2013’ten itibaren Pilatus’un yetkili bakım merkezi ve satıcısı olduklarını hatırlatarak şöyle devam etti:

Ambulans da oluyor

“Bu uçak çok verimli ve çok amaçlı olarak kullanılabiliyor. VIP, hava ambulansı ya da kargo olabiliyor. 4, 6, 8 kişilik konfigürasyonları var. En önemli özelliği çime ve toprağa iniş yapabilmesi. 4.7-5 milyon dolarlık fiyatıyla rakiplerinin neredeyse yarısı maliyete sahip. Pilatus şimdiye kadar dünyada 1.200’e yakın sattı.”

AMAC Aero-space Türkiye, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki hangarında PC-12 serisi uçakların bakımını yapıyor. Falcon 900 ve Falcon 2000 tipi uçakların da hem bakımı hem de VIP iç dizayn tasarımı gerçekleştiriliyor.

Kalkış için 800 metre düzlük yetiyor

– Pratt&Whitney motora sahip Pilatus PC-12, zor şartlarda kalkış ve iniş yapabilme özelliğiyle tanınıyor. Uçağa kalkış için 808 metre, iniş içinse 558 metre yetiyor.
– 519 km hız yapan uçak 9.144 metre yüksekliğe çıkıyor. Böylece daha az yakıt tüketiyor.
– 9 yolcu ya da 1.200 kg. yük taşıyabiliyor.
– Pervaneli olduğu için 90 kilometre süzülebiliyor.
– 3 yolcu ile 2.900 kilometre menzile sahip.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika