spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

2024 Yılında Avrupa’dan Asya’ya Hava Trafi̇ği̇nde Kaos’ Olması Mı İsteni̇yor?

Seçtiklerimiz

2024 YILINDA AVRUPA’DAN ASYA’YA HAVA TRAFİĞİNDE KAOS’ OLMASI MI İSTENİYOR?

Avrupa’nın en iyi havaalanları, en iyi havayolları, en çok uçuş yapan havayolları, en yoğun hava trafiğine sahip havaalanları ve havacılık faaliyetlerinde ilk on sırada yer alan ülkeleri gibi konular sürekli gündemde. Uluslararası havacılık kuruluşları Avrupa’nın havacılık nabzını ölçerken, Avrupa’dan diğer kıtalara olan havacılık faaliyetlerini göz önünde bulundurur ve değerlendirir. Ancak, tüm dünyanın gözlerini kapamaya çalıştığı bir yer vardır: Asya Kıtası.

Asya kıtası, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölgedir; coğrafyası, madenleri, tarihi, bilimi, kültürü ve sanatı ile büyük öneme sahiptir. 21. yüzyılda tüm dünyanın konuştuğu bölge ise Asya kıtasının batısını oluşturan Orta Doğu’dur. Orta Doğu, havacılık açısından görmezden gelinen, belki de unutturulmaya çalışılan bir yer olarak ifade edilebilir. Hatta bunun gerçekleşebilmesi için büyük haberler yapılabilir, büyük manşetler atılabilir: “Avrupa’dan Asya’ya Hava Trafiğinde Kaos”, “Havayolları Asya Kıtası’na Olan Uçuşlarını İptal Ediyor”.

2024 Nisan ayında İran’ın İsrail’e 300’den fazla insansız hava aracı saldırısı sonrası Orta Doğu hava sahasının önemli alanları kapandı. Haber manşetleri mi önce atıldı, yoksa insansız hava araçları mı önce saldırdı, oldukça ilginç bir konu… Ancak benim için ilginç olan, unutturulmaya çalışılan bir bölgede unutulmaması gerekenlerdir. Bu sebeple, bölgenin daha çok konuşulması adına bu yazıyı kaleme aldım ve “İstanbul Havalimanı: Avrupa’nın Dünyaya Açılan Kalbi” adlı bir önceki yazımda Avrupa’dan bahsederken, Türkiye’den Orta Doğu şehirlerindeki havalimanlarına olan uçuşlara da değinmem gerektiğini düşünüyorum.

Orta Doğu, Asya kıtasındaki tarihi medeniyetin en köklü aktörüdür. Orta Doğu, Avrupa ve Asya’daki havacılık endüstrisinin gelişimi ve geleceği için oldukça önemlidir. Bu önemi bilen ve dikkate alan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.

2010’lu yıllarda İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda çalışırken, Türk Havacılığının hızlı yükselişine yakından şahit oldum. Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan Türkiye’den dünyanın neredeyse her noktasına aktarmalı ve aktarmasız uçuşlar artış gösteriyordu. Ülkelerin adını bilmediğimiz şehirlerine, hiç duymadığımız havaalanlarına uçuşlar başlıyor ve gün geçtikçe daha çok yolcu havalimanına geliyordu. Havalimanında çalışırken insanları izlemek, onlarla sohbet etmek, kültürlerini öğrenmek mümkündü; ancak düşündüren ve üzen şey, 21. yüzyılda hala savaşların devam ettiği, insanların ülkelerinden kaçtığı ve savaş yüzünden sivil halkın, özellikle bebeklerin acı çektiği, öldürüldüğüdür. İşte bu savaştan kurtulamayan bölgenin adı Orta Doğu’dur. Havalimanında çalışırken insanların ülkelerinden kaçışına şahit olursunuz ve eğer kaçan insanlarla konuşursanız, daha birçok sivil halkın da bölgedeki acımasız savaştan kaçmak için uçak beklediğini bilirsiniz.

Peki, olması gereken nedir?

Orta Doğu, dünya medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ve özellikle turizm açısından değerli olan bir bölgedir. Orta Doğu’da savaş değil, aksine bölgeye turistik seyahatler için uçuşlar olmalıdır. Nitekim böyle bir dönemin olduğunu ve Türkiye’nin bu bölgeye son teknoloji uçaklarıyla uçuşlar yaptığı bilinmektedir.

  • 2010’lu yıllarda aktarmasız İstanbul-Tripoli uçuşları vardı.
  • Aktarmasız İstanbul-Bingazi uçuşları vardı.
  • İstanbul-Halep uçuşları vardı.
  • İstanbul-Süleymaniye uçuşları vardı.
  • Yemen’de Sana’a Havaalanına uçuşlar vardı.

Orta Doğu’da yer alan bu ülkelere İstanbul’dan uçuşlar yapılırdı ve bu uçuşlar, yerel havayolları dışında tek uluslararası uçuşlardı. Bu ülkelerin tarihi değerleri havacılık ve turizm sektörü açısından çok değerliydi. Savaşlarla yok edilmeye çalışılan bu yerlere uçuşların başlayacağı günü beklerken, 2024 yılında hava trafiğinde ‘büyük bir kaos yaşanıyor’ şeklinde haberlere yansıyan konu, İran’ın İsrail’e insansız hava aracı saldırılarının ardındaki sebebi bile gölgede bıraktı. Konu, Orta Doğu hava sahasında önemli alanların kapanması ve havayollarının uçuşlarını iptal etmesi oldu.

Avrupa’dan Asya’ya hava trafiğindeki kaos olarak medyada aktarılan ve tüm dünyanın takip ettiği bu olayın havacılık endüstrisi açısından değerlendirilmesi çok farklı boyutlarda ele alınmalıdır. İnsansız hava araçlarının savaşlarda kullanımı, savaşların hava sahalarına etkisi araştırılmalıdır. Ancak bugün, şu net anlaşılmaktadır ki; Orta Doğu’da havacılık endüstrisi yok edilmemelidir. Ülkeler ve havayolu şirketleri bölgeden uzaklaşmamalıdır. Türkiye’den bölgedeki havaalanlarına uçuşlar artık yapılamasa da, Orta Doğu’daki havacılığın gelişimi için Türkiye Cumhuriyeti önemli bir ülkedir.

Nitekim 2023 Ekim ayında İstanbul Havalimanı’ndan Tel Aviv uçuşlarının iptal edilmesi, bu iptallerin sebeplerinin ve elbette ki sonuçlarının tüm dünyayı ilgilendirmesi, Orta Doğu Bölgesi’nin ne derece önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika