spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Uzayda çekilecek ilk film için beklenen haber geldi!

Seçtiklerimiz

Rusya Federal Uzay Ajansı yani kısaca Roscosmos, uzayda çekilecek ilk film için onay verdi. Bu yılın başlarında önce Elon Musk, ardından da Roscosmos uzayda film çekeceklerini açıkladı. Uzun süredir hazırlıkları sürdüren Roscosmos, filmin adını ise Vizov (Sınanma) olarak açıkladı.

Ayrıca film ekibi de Mayıs ayında açıklandı. Buna göre, aktris Yulia Peresild rolü canlandıracak ve çekimleri ise yönetmen Klim Shipenko yapacak. İkili, Rusya’nın Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezinde uzay eğitimlerini tamamladı.

Uzayda çekilecek ilk film ne anlatacak?

Rusya uzay ajansı, film ekibini bugün onayladı. Ekip üyeleri, kozmonot Anton Shkaplerov, oyuncu Yulia Peresild, yönetmen Klim Shipenko‘dan oluşuyor.

Ayrıca yedek üyeler de belli oldu. Buna göre, kozmonot Oleg Artyomov, kameraman Aleksey Dudin, oyuncu Alyona Mordovina da kadroda yer buldu.

Uzayda çekilecek ilk film kadrosu

Vizov yani Türkçesiyle Sınanma filminin konusu da geçtiğimiz aylarda belli olmuştu. Filmde, doktor rolünü canlandıracak olan Peresild, Dünya’ya geri dönemeyecek kadar hasta olan kozmonotu (Shkaplerov) tedavi etmek için uzay istasyonuna gidecek.

Bu arada, Roscosmos, ekibi taşıyacak olan Soyuz MS-19 uzay aracını yarın fırlatacak. Fırlatma için adres yine Kazakistan’daki Baykonur Uzay İstasyonu.

Ayrıca film ekibi Dünya’ya 17 Ekim’de dönecek. Dönüş yolculuğunda iki sivile kozmonot Oleg Novitskiy liderlik edecek. Kozmonot Shkaplerov ise istasyondaki görevine devam edecek.

NASA (ABD uzay ajansı) ise, tarihi anları izleyicilerle buluşturacak. Fırlatma anını ve film ekibinin uzay istasyonundaki astronotlarla buluşmasını, NASA TV’de ve ajansın web sitesinde canlı yayınlayacak.

Bu arada, yine Mayıs ayında NASA, film projesinde Tom Cruise, yönetmen Doug Liman ve SpaceX ile birlikte çalışacağını duyurdu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika