spot_img
spot_imgspot_img
19.9 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Umutlar yerli turistte

Seçtiklerimiz

İstanbul Taksim’de başlayıp tüm yurda yayılan eylemler ve Miladi takvime göre her yıl bir öncekine göre 10 gün öne kayan Ramazan ayının bu yıl tatilin tam ortasına denk gelmesi, turizm sektörünü etkiledi. Avrupa’da yaşanan kriz sonrası ülke içindeki gelişmelerle yabancı turistten büyük beklenti içinde olmayan turizmciler, gözlerini yerli turiste çevirdi.

Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz sonucu ülkeye gelen yabancı turist sayısında azalma yaşandığını belirten TÜRSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, Gezi Parkı’yla başlayan olaylarda yabancı turistlerin rezervasyon iptallerinin korkulan seviyede yaşanmadığını, ancak yeni satışlarda beklenileni yakalayamadıklarını söyledi. Turizm acentelerinin Gezi Parkı olayları sonrası yabancı turiste, Ağustos ve Eylül ayları için satış yapamadığını söyleyen Gençay, “Yabancıların rezervasyon iptali düşük ama yeni satış yok. Bu yüzden turizmciler sıkıntıda. Tek ümidimiz Ramazan sonrası iç turizmle yerli turistte yaşanacak canlanmada” dedi.

Bayram sonrası önemli 

İç turizmin Ramazan ayı sebebiyle durgun olduğunu, bayramı ve sonraki süreç için ümitli olduklarını belirten Gençay, “Neyse ki iç turizmde bayram rezervasyonları çok iyi durumda gidiyor. Antalya ve İstanbul bu konuda biraz sıkıntı çekiyor ama onun dışında Ege Bölgesi’nde bayram için doluluk oranları yüzde 90’a ulaştı. Bayram ile başlayan iyi etkinin Ağustos ve Eylül ayında yerli turist ile devam edeceğini düşünüyoruz. Tabii biz de acenteler olarak uzun vadede ödeme seçenekleriyle vatandaşlarımıza çekici gelebilecek fırsatlar sunuyoruz. Şu an turizm sektörünü ayakta tutan Karadeniz yaylalarına ve Yunan adalarına yapılan gezilerdir. Yerli turistten bu konuda ciddi bir rağbet var. Ağustos ve Eylül ayında deniz kıyıları vatandaşlar tarafından tatil için tercih edilmesiyle biraz da olsa turizmcinin yüzü gülebilir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika