spot_img
spot_imgspot_img
32.5 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

UFO Gibi Hayalet Uçak

Seçtiklerimiz

 İnsansız savaş teknolojileri konusunda yaşanan gelişme bunu kanıtlıyor.İnsansız denizaltı ve robot askerlerden sonra şimdi de çatışmalarda büyük önem taşıyan uçaklar da yapay zekaya kovuştu.
 
Northrop Grumman adlı firma geliştirdiği X-47B adlı uçakla savaşların kaderini değiştirmeyi hedefliyor. Normalde HERON’larda bulunan bu teknoloji sadece uzaktan kumandayla belirli hedefleri yoketmek için kullanılıyordu. X-47B ise bir pilotun tüm yeteneklerini gösteren yapay zekasıyla hedef tespit etme ve it dalaşını kendisi yapabilecek.
 
Geçtiğimiz yıllarda proje ilk duyurulduğu zaman X-47B’e savaş pilotları karşı çıkmıştı. Bazı pilotlarsa bu iddialara gülüp insanın çevik zekası ve reflekslerine sahip bir bilgisayar olamayacağını iddia etmişti. X-47B, iddiaların aksine yapay zekasının sınandığı savaş  senaryolarında başarı sergiledi. 
 
Geçtiğimiz hafta yapılan testler sonucunda görenlerin UFO zanettiği X-47B’nin yeteneklerine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. Star Wars ve Terminator gibi filmlerde kurgulanan yapay zekaya sahip uçakların atası olan X-47B 18 metre kanat açıklığına ve 3.889 KM hedef avlama alanına sahip.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika