spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Uçakla yolculuk yapanlar bu haberi okusun

Seçtiklerimiz

BU TASARI CAN EMNİYETİNİ HİÇE SAYIYOR

AKP’nin "Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı" tartışma yarattı. Hava- İş sendikası, bu yasa tasarısının grev hakkını kaldırdığını ve hava ulaşımını kullanan yolcuların hayatını tehlikeye attığını öne sürdü.

Sendika, e- mektup kampanyası düzenleyerek bu tasarıya karşı kamuoyundan destek istedi.

İşte Hava- İş’in o çağrısı:

HAVA-İŞ SENDİKASINDAN KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME DUYURUSU

Hükümet havacılık sektöründe grevi fiilen yasaklamak, Toplu İş Sözleşmesi hakkını ortadan kaldırmak istiyor!

İzİn verme!

Hava-İş’in başlattığı e-mektup kampanyasına katıl! (www.havais.org.tr/mektup.php)

Hükümetin "Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı" adı altında getirmek istediği düzenlemeler, birçok anti-demokratik hükümle birlikte, havacılık sektöründe GREV HAKKINI tümüyle işlevsiz hale getirmeyi, böylece Toplu İş Sözleşmesi hakkını ortadan kaldırmayı öngörüyor.

Yasa Tasarısının 64. Maddesinin 6. Fıkrası şöyle diyor: (6) Hava ulaşımı alanında faaliyet gösteren işyerleri veya işletmelerde grev esnasında işveren faaliyetin yüzde kırkını sürdürebilir. Bu durumda, çalışacak işçilerin sayısı, niteliği ve çalışma yerleri, işyerinde veya işletmede çalışan işçi sayısına göre işveren tarafından belirlenir.

Böylesi hukuka aykırı, yasakçı bir düzenleme 12 Eylül darbe yasalarında bile yer almamıştı!

Hukuk devletinde, kişiye özel hukuk düzenlenmesi olmaz. Havacılık çalışanlarına özel, grev yasağı da olmaz.

Ayrıca, getirilen bu fiili grevyasağı başta bir Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye’nin de onaylamış bulunduğu 87 ve 98 sayılı sözleşmeleri olmak üzere, Avrupa Sosyal Şartı, BM Ekonomik Sosyal Kültürel Haklar Sözleşmesi gibi birçok sözleşmeyle birlikte, Anayasa’nın 90. Maddesine de aykırıdır.

Hava ulaşımı bir hizmet zinciri ile yolcularımızın bir yerden bir yere emniyet içinde götürülmesini sağlayan, can ve mal güvenliği için yıllarca oluşan acı tecrübelerle düzenlenen sıkı kurallara bağlı bir sektördür.

Bu hizmet Zinciri en zayıf halkası kadar sağlamdır.

Evrensel bir temel hak olan GREVİ engellemek uğruna, sadece rekabet ve maliyeti düşünen "işverenler lehine yarım yamalak faaliyet sürsün de ne olursa olsun" şeklindeki yolcularımızın can ve mal emniyetini hiçe sayan bu düzenlemeye tüm duyarlı kamuoyumuz da karşı durmalıdır.

Grev esnasında bir havayolunda faaliyetin işçilerin %40’ı ile sürdürülmesi, UÇUŞ EMNİYETİNİ riske atacaktır.

Bu konuda hükümeti kamuoyu önünde uyarıyoruz!

Tüm siyasi partilerini ve milletvekillerini,bu yanlışı düzeltmeye davet ediyoruz. Demokrasiye ve demokratik haklara sahip çıkan tüm yurttaşlarımızı, tüm emek dostlarını, uçuş emniyetini bir tüketici hakkı olarak gören tüm yolcuları, hava ulaşımı işçilerinin bu temel demokratik hakkının korunması için başlattığımız kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz.

www.havais.org.tr/mektup.php adresinden tüm milletvekillerine böyle bir hukuksuzluğa ve yasağa karşı olduğunuz belirten bir e-mektup gönderin.

Bu mektubu göndermek sadece iki dakikanızı alacaktır.

Hükümeti bu yasakçı yönelişten döndürmek için yüz binler, milyonlar olmamız gerekiyor.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika