19.2 C
İstanbul
Perşembe, 13 Mayıs 2021

TÜRSAB 1. Uluslararası Turizm Forumu

Haftanın Haberleri

TÜRSAB 1. Uluslararası Turizm Forumu kapsamında, WWF Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Turizmin Yeni Rengi “Yeşil”’ paneli, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran, Green Destinations Türkiye Ülke Temsilcisi Prof. Dr. Tuncay Kuleli ve UNDP Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföyü Yöneticisi Mustafa Ali Yurdupak’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Sürdürülebilirlik, çevre ve iklim değişikliği konularında yaşamımıza yön veren konuların değerlendirildiği panel, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin, ‘‘Çok büyük bir yok oluşun içindeyiz.

Dünyamız 120 yıl öncesine göre 1,2 derece daha sıcak. Her sene denizlerde 8 milyon ton atık birikiyor. Daha önce hiç görmediğimiz şeyler yaşıyoruz. İklim değişikliğinin etkilerini görmeye başlayan bir nesiliz.

Bununla ilgili bir şeyler yapabilecek son nesiliz. Dolayısıyla sorumluluğumuz çok büyük. Hele böyle bir dönemden geçerken, hepimizin birey olarak, kurum olarak, sektör olarak üstüne düşen görevler var’’ cümleleriyle başladı.

‘Turizmin de sektör olarak üzerine düşen birçok görev var.’

Pasinli, sözlerine ‘‘Aynı zamanda turizmin koruyucu bir rolü de olabiliyor. Bugün bunlara da biraz değineceğiz. Birçok ülkede turizm bir koruma aracı olarak da kullanılıyor. Örneğin Çin’de pandaların korunması sayesinde muazzam bir turizm geliri de sağlandı. İşin bu boyutlarına da değineceğiz’’ şeklinde devam etti.

Panele katılım sağlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un turizm değerleri ile ilgili, ‘‘Bodrum özelinde geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl bizim nüfusumuz tam 2,5 kat arttı. Kış döneminde nüfusumuz 200 bin iken şu anda 500 bin nüfusa ulaştık.

Tabii ki sadece biz değil, doğa ve çevre de bundan çok olumsuz biçimde etkileniyor. Yoğun göç, kıyılarda yapılaşma baskısı, inşaatların artışı, fiyat artışı inanılmaz şekilde doğayı tahrip eder hale geldi. Altyapı yetersizliği de buna eklendiğinde ciddi bir deniz kirliliği, çevre kirliliği, diğer taraftan bitki örtüsünün tahrip olması söz konusu.

Bodrum’da rüzgâr rejimi bile ciddi olarak bozulmuş durumda. Özellikle ufuk çizgisine yapılan binalardan kaynaklı olarak, daha önce bizim yelken sporu yaptığımız Bitez’de şu anda artık yelken yapılamamaktadır. Gerçekten ciddi bir tehditle karşı karşıyayız’’ cümleleriyle doğanın tahribine karşı tepkilerini ifade etti.

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimizin eşsiz doğal güzelliklerinden bahseden Aras, ‘‘Bugüne kadar insan odaklı politikalar üzerinde durduk ama artık doğayı ön plana almamız gerekiyor. Doğanın tek düşmanı varsa o da insan. O yüzden artık biz doğayı önceleyen politikalara daha fazla yer vermeliyiz’’ sözleriyle kamuoyuna çağrıda bulundu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ardından Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran değerlendirmelerde bulundu.

Oran, sözlerine ‘‘İmar barışı betonlaşmanın, vandallaşmanın ve doyumsuz bir şekilde imarlaşmanın en büyük destekçisi oldu. Yeryüzündeki cennet olarak adlandırdığımız Çeşme’mizde 1500’ün üzerinde imar barışı iptali var. Bunlar imar barışı ilan edildikten sonra yapılan iptaller. Bunun yanı sıra Bodrum’un da aynı sıkıntıyı yaşadığını biliyorum.

Çeşme’de adrese dayalı nüfus 46 bin 350. Bugün Çeşme’deki nüfus 200 binin üzerinde. Sadece Çeşme Belediyesi’nin bütçesi ve personel sayısı değil, Çeşme’deki bütün kamu kurumlarının bütçesi ve personel sayısı şu andaki nüfusa göre. Şu anda 200 bin ama yazın bayramdan hemen sonra bu sayı 1 milyona çıkacak’’ cümleleriyle başladı.

‘Pandemide bütün dünyanın; özellikle Türkiye’nin

önemini anladığı, tarımsal üretimin üzerinde duruyoruz.’

Çeşme Belediye Başkanı Muammer Ekrem Oran, ‘‘Geçen sene Çevre Müdürlüğümüzün yanı sıra Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzü de kurduk. Bizim endemik tohumlarımızla birlikte ivedi şekilde üretim ve ürettiğimiz tohumların köylümüze dağıtılarak tarıma yeniden dönüşü ve bu sayede de bir agro-turizm yaratma konusunda Çeşme’de büyük adımlar attık.

Çeşme mandalinamız, Çeşme limonumuz, Sakız enginarımız, Çeşme kavunumuz, beyaz soğanımız, domatesimiz gibi bütün endemik ürünlerimizi yeniden toprakta işlenip üretici buluşması için, ve bununla birlikte Çeşme’ye has koyunlarımızın ırklarının korunup sayılarının artırılabilmesi için gerekli destekleri veriyoruz’’ cümleleriyle, üretici ve girişimcilere verdikleri desteklere vurgu yaptı.

Panelde değerlendirmelerde bulunan bir diğer isim,

GreenDestinations Türkiye Ülke Temsilcisi Prof. Dr. Tuncay Kuleli oldu.

Kuleli, ‘‘Turizmde sürdürülebilirlik kavramı ile ilgili standartlaşma, 1985 yılından itibaren yapılan araştırmalar sonucunda sağlandı.

Yani kıyı destinasyonları, dağ destinasyonları kısacası sürdürülebilir gelişmeyi uygulamak ve ölçmek için uluslararası ortak bir metodoloji geliştirildi. GreenDestinations gibi kuruluşlar da bu standartları uygulayan destinasyonların bağımsız şekilde denetleyip akredite eden kuruluşlardır.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika