spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

Türkiye, Uzak Doğu’ya hava köprüsü kuruyor

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye’nin geçen yıl Afrika ülkeleriyle yaptığı ikili havacılık anlaşmalarına Uzak Doğu ülkeleriyle devam ederek, uçuş ağını genişlettiğini belirtti.

       

SHGM’den yapılan yazılı açıklamada, yurt dışı uçuşlarının arttırılması ve yeni dış hat noktalarının belirlenmesi amacıyla ikili havacılık müzakerelerinin yürütüldüğü ve bu yılın ilk altı aylık döneminde 16 ülke ile ikili havacılık anlaşmasının imzalandığı bildirildi.

       

Açıklamada, bu anlaşmalar içinde Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Okyanusya ülkelerinin yanı sıra Filipinler, Endonezya ve Çin ile yapılan anlaşmalarla Uzak Doğu ülkelerinin olduğu belirtildi.

       

Türkiye’nin, Afrika ülkeleriyle yaptığı havacılık müzakerelerinde 2009 yılında havacılık anlaşması yaptığı ülke sayısının 23’e yükseldiği ifade edildi.

       

Açıklamada, Türkiye’nin bu yıl uçuş ağını genişletmek için Uzak Doğu ve Pasifik ülkelerine yöneldiği, yüksek turizm potansiyeli ile dikkat çeken Pasifik ülkesi Filipinler ile Türkiye arasında ilk kez hava ulaştırma anlaşması imzalandığı ve SHGM’nin Uzak Doğu ülkeleri ile eski anlaşmaları revize ederek, yeni havacılık anlaşmalarına imza attığı kaydedildi.

       

Türkiye’nin, Çin, Endonezya, Filipinler, Japonya, Malezya, Singapur, Tayland, Vietnam, Güney Kore ve Moğolistan olmak üzere Uzak Doğu’da 10 ülke ile ikili havacılık anlaşması bulunduğu belirtildi.

       

Açıklamada, ikili havacılık anlaşmalarında, yeni uçuş noktalarının belirlenmesi, sefer artışı ve çoklu tayinin yanı sıra kargo taşımacılığı, bakım ve eğitim alanında iş birliği yapılmasına dair maddeler içerdiği ve bu tür anlaşmaların Türkiye’nin ekonomik ve ticari ilişkilerinin gelişmesi açısından önem taşıdığı vurgulandı.

       

2010 yılının ilk yarısında imzalan diğer anlaşmaların ise Mısır, Katar, Rusya, Bulgaristan, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Arnavutluk, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti olmak üzere Afrika, Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu ülkeleri arasında eşit oranda dağılım gösterdiği belirtilen açıklamada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile ilk kez anlaşma imzalandığı ve müzakerelerde bulunulan diğer ülkelerle mevcut anlaşmaların yenilenerek, yeni uçuş noktaları ve sefer artışı ilaveleri yapıldığı kaydedildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika