spot_img
spot_imgspot_img
17.2 C
İstanbul
Perşembe, 23 Mayıs 2024

Yüksekova havaalanının temeli atıldı

Seçtiklerimiz

       

Temel atma törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Hakkari Milletvekili Rüstem Zeydan, Hakkari Valisi Muammer Türker, beraberlerindeki heyet ve binlerce vatandaş katıldı.

       

Yüksekova girişinde yapılması planlanan havaalanının temel atma töreninde halka seslenen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım "10 bin yıllık tarihe sahip, dünya cenneti Hakkâri’de Ahmed-i Hani, Melle Batin’in, Fakiye Tayran’ın bir dağ çiçeği gibi yetiştiği bu topraklarda birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum." dedi. Bakan Yıldırım, sözlerinin devamında "Zap suyu derin akar/ Yüreklerimi yakar/ Yârimi eller aldı/ Bana kimler bakar" şeklindeki Hakkari türküsünün sözlerini okuyarak devam etti.

       

Hakkâri’nin ve Yüksekova’nın insanının derin olduğunu, misafirperverliğinin derin olduğunu, sevinci ve üzüntüsünün de derin olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, "Hakkâri’nin sevinci tüm Türkiye’nin sevincidir. Acı bu renkli coğrafyada bin yıldır beraber yaşayan kardeşlerin acısıdır." şeklinde konuştu.

       

Yıldırım, yapılan bu hizmetin bedelinin 120 milyon lira olduğunu ve bu güne kadar hükümetin Hakkari’ye 1 milyar lira civarında yatırım yaptığını aktardı. Yatırımların devam edeceğini kaydeden Yıldırım, yılda 1 milyon yolcu taşıma kapasiteli olarak inşa edilecek havaalanının tüm Hakkarililere ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

       

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım referandumu da hatırlatarak, vatandaşlardan evet oyu istedi. Yıldırım, şu an hayır deyip koşturanlara veya hayırı açıklayamadıkları için sadece boykotu düşünenlere gereken cevabı vermelerini söyledi.

       

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker de şöyle konuştu: "AK Parti hükümeti olarak 72 milyon insanımızın aynı imkânlara sahip, aynı hizmetleri alması gerektiğine inanıyoruz. Bugün Hakkari’yi Türkiye’ye daha hızlı bağlayacak olan çalışmanın temel atma töreninde bulunmaktayız. Bu güne kadar yapılan hizmetler gibi bu hizmetin en kısa zamanda yapıp Hakkârililerin hizmetine sunacağız. Bizim iktidarımız sadece su, yol, okul ve altyapı çalışması yapmaya gelmiş bir hükümet değil, biz aynı zamanda 72 milyon insanımızın birlik ve beraberliğini pekiştirmek için buradayız. Farklılıklarımızı yok saymak yerine onların güzelliklerini paylaşmak için çalışan bizim hükümetimiz oldu. 12 Eylül darbe anayasasının etkisinden en çok zarar gören bu bölgedeki vatandaşlarımızın bu çektiklerini değiştirmek istedik. Milletin önüne getirdik. Ama bazıları bunu karşı çıkıyor, boykot ediyor. Bu da kim kiminle hangi safta durduğunu göstermektedir. Bunların hepsini siz aziz milletimize bırakıyoruz. Türkiye’nin daha demokratik bir ülke haline gelmesi için milletimizin duasına ve desteğine ihtiyacımız var. Ve bundan dolayı ülkemiz daha refah, daha demokratik, özgür bir ülke haline gelecektir. Kürt de Türk de bu ülkede kardeşçe yaşayacaktır."

       

Zeydanlar ailesinin Büyükçiftlik beldesinde kurduğu Zeysu işletmesinin açılışında da konuşan Mehdi Eker, Cilo dağlarının suyunun bu tip yatırımlarla değerlendirilmesini, ülkedeki işsizlik sıkıntısına bir nebze deva olması açısından önemli bulduğunu ifade etti.

       

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika