spot_img
spot_imgspot_img
9.6 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Tufan Erginbilgiç Rolls-Royce’un yeni CEO’su oldu

Seçtiklerimiz

Havacılık ve mühendislik devi Rolls-Royce’un patron koltuğuna bir Türk oturacak. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2023 itibarıyla Rolls-Royce CEO’su Tufan Erginbilgiç olacak.

Uçak motorları denildiği zaman akla gelen ilk markalar arasında yer alan Rolls-Royce ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada, CEO’luk makamında görev değişikliği olacağı ifade edildi. 1 Ocak 2023’te gerçekleşecek devir teslimle Rolls-Royce’un yeni CEO’su, Türk iş insanı Tufan Erginbilgiç olacak.

Rolls-Royce’un CEO’luk görevini sürdüren Warren East, 24 Şubat 2022’de yaptığı bir açıklamada CEO’luk görevinden ayrılacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından arayışa giren şirket, mühendislik geçmişi olan Tufan Erginbilgiç’te karar kılmış durumda.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rolls-Royce Yönetim Kurulu Başkanı Anita Frew, “Tufan Erginbilgiç’in CEO olarak atandığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Tufan Erginbilgiç, çok uluslu şirketlerde, yüksek performanslı bir kültür oluşturma becerisiyle, kazanan ekiplerin lideri olarak öne çıktı.

Kapsamlı bir stratejik ve operasyonel deneyime, havacılık ve uzay dahil olmak üzere güvenlik açısından kritik endüstrilerin yanı sıra düşük karbonlu teknolojilere geçişin sunduğu zorluklar ile ticari fırsatlar hakkında sağlam bir anlayışa sahip.

Rolls-Royce’un son yıllarda attığı stratejik temeller üzerine inşa etmesini sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadelerini kullandı.Rolls-Royce denince pek çoğumuzun aklına lüks otomobili markası olan Rolls-Royce gelse de Tufan Erginbilgiç, otomobil bölümünün değil mühendislik ve havacılık devi olan ‘gerçek’ Rolls-Royce şirketinin CEO’luk görevini üstlenecek.

Otomobil markası olan Rolls-Royce’un sahibi Alman otomotiv devi BMW olmakla beraber CEO’luk görevini Torsten Müller-Ötvös üstlenmektedir.

“Rolls-Royce ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum”Tufan Erginbilgiç’ten de konuyla ilgili açıklamalar geldi. Heyecanlı olduğunu dile getiren Erginbilgiç, şöyle konuştu: “Müşterileri enerji geçişini benimserken, önemli ticari fırsatlar ve stratejik evrim döneminde Rolls-Royce’a katılmaktan onur duyuyorum.

Mühendislik mükemmelliği ve yenilikçi teknolojisi ile şirketin uzun yıllar boyunca oluşturduğu pazar konumlarının tam potansiyelini sunmaya ve tüm hissedarlar için değer yaratmak amacıyla bir büyüme altyapısı oluşturmaya kararlıyım. Bu ikonik küresel mühendislik markasının bir sonraki başarılı bölümünde dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, ortaklar ve Rolls-Royce ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika