spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Torborg Chetkovich Swedavia CEO’su

Seçtiklerimiz

S: Swedavia şirketi, hepsini bir çatı altında toplayarak İsveç havaalanlarının 11 tanesini işletiyor. Bu iş modeli işe yarıyor mu?

TC: Havaalanlarını tek bir şirket altında tutmanın çok akıllıca olduğunu düşünüyorum. Daha küçük havaalanlarına finansal olarak destek olabiliyoruz, pazarlama konsepti gibi konuları geliştirmek daha ucuz oluyor. Hükümet bu iş modelinde karar kıldı ve bizim için oldukça iyi çalışıyor.

S: Stockholm dışındaki havaalanları ABC iş modeline göre yönetiliyorlar. Bu fikrin nasıl çalıştığını açıklayabilir misiniz?

TC: Havaalanları tarafından gerçekleştirilen tüm işin, aktivitelerin ve tüm değişikliklerin bu iş modeli kapsamında yapılması anlamına geliyor. Swedavia grup’taki bir çok küçük havaalanları sebebiyle bunu yapmamız çok önemliydi. Bir kişiye güvenlik, diğerine temizlik ve bir başkasına da check-in görevini veremiyorduk. Çoklu beceriye ihtiyacımız vardı, bu bir önşarttır. Bugünlerde dikkat etmemiz gereken şey, bu iş modelinin sürdürülebilir olması. Bir çok genç insan, bizim için daha yüksek eğitim harcaması yapmamızı gerektiren bir şey yapıyor, çok daha hızlı iş değiştiriyor. Bu bizim göz önünde bulundurmamız gereken bir şey. Ayrıca yaşınız ilerledikçe, zor fiziksel güç gerektiren işler problem olabilir ve bizim de amacımız iş modelimizi işe dayanıklı elemanlar yetiştirmek.

S: Swedavia’daki havacılık dışındaki gelirlerin yüzdesi kaçtır?

TC: Şu an 50-50. Üç yıllık planımızda, yüzdeyi değiştirmeyi amaçlıyoruz böylece gelirin %60’ı,havacılık dışındaki gelirler ve %40’ı ise havacılık gelirleri olacak. Emlak şirketi kurduk, ama ayrıca daha ilginç restaurantlar, dükkanlar ve yolculara sunabileceğimiz diğer şeyleri var olan havaalanlarına kurmak için uğraşıyoruz.

S: Emlak şirketi Swedavia için bir kardeş şirket mi olacak?

TC: Evet, emlağı kontrol etmek için kardeş bir şirket olacak. Havaalanlarımızda elimizde çok şey var ve bunu kullanmak için çok az şey yapıyoruz. Stockholm Arlanda’da otel kurmak için çalışamalara başladık ama biz bunu bir çok yıl önce yapmalıydık. Biz hükümetin bir parçasıyken, böyle kararları almak çok zordu. Şimdi, biz bir limited şirketiyiz, yani şimdi çok daha kolay, eğer uygun bir alan görürseniz sadece inşa etmeye başlıyorsunuz.

S: En son yaşanılan kriz sizi nasıl etkiledi ve bu zamandan öğrenilen dersler nelerdir?

TC: Öğrenilen ders krizin geleceği ve gideceği oldu. Şu anda yaptığımız şey, ekonomik kriz sırasında kazandığımız tüm tecrübeleri aldık ve eğer yolcu sayımız %10 düşşeydi o zaman ne yapmalıyız konusu üzerine bir proje geliştiriyoruz. Aslında ileriyi ve bu olursa ne yapabileceğimizi planlıyoruz, veeninde sonunda bunun olacağını biliyoruz. Soru ise ne zaman olacağı. Fakat, tüketiciler, daha zor zamanlarda bile seyahatlerini diğer harcamalarının önünde tutmaya eğilimliler.

S: Özelleştirme düşündüğünüz bir seçenek mi?

TC: Temel olarak bu sahiplerin meselesi. Biz bir limited şitket olduğumuz için tüm olasılıkları değerlendiriyoruz. 10 yıldan fazla süredir özel endüstrisindeyim ve şu andaki patronlarımın öncekilerle aynı davrandığını hissediyorum, çok kesin bir yapımız var. Hükümetle patron olarak planladığımız tüm değişiklikleri yapabiliyoruz. Yönetim kurulunda hükümetten olan bir kişi var, diğerleri otel, havayolu ve diğer hissedarlar gibi farklı endüstrilerden geliyor.

S: Çevresel konular Swedavia için neden bu kadar önemli?

TC: Kullanılan her kaynaktan en iyi şekilde yararlanarak, havaalanlarımızı mümkün olabildiğince etkili şekilde çalıştırıyoruz. Bu yüzden, çevresel sorunlar çok önemli ve gündemde bulunuyor. Bu ayrıca, havacılığın uzun dönemli rekabet problemi. Diğer konu ise, eğer havaalanına seyahat ediyorsanız kendi arabanızı alıyorsunuz, evinizden havaalanına olan karbon yayılımının ayrıca hesaplandığı, Arlanda Havaalanı’nda bulunan “carbon cap”. Toplu taşımacılığı havaalanına mümkün oldukça yakın ve uygun tutmaya çalışıyoruz. Tamamen ulaşılabilirlik ve kullanılabilirlikle alakalı.

S: Amacınız nedir?

TC: Müşteri memnuniyetini %68’den %80’e çıkarmak, hem yurt içinde hem uluslararasında Pazar payını arttırmak ve karlılığı arttırmak. Ayrıca, müşteri memnuniyetini arttırmak, çalışan memnuniyetini arttırmak için önemli çünkü ikisi bağlantılı. Tüm bu amaçlar 2014 için geçerli.

S: LCC sektörü sizin için ne kadar önemli?

TC: Bu önemli, ama bir havayolu ilk önce yolcularına profesyonel olarak davranırsa bunu takdir ederiz. Bir çok farklı şirketle görüşmek ve pazarlara aktif olarak bakmak, herkesle flört etmek ve en yararlı karışımı bulmak zorundayız. Ama uzun dönemde bakarsak, bu strateji belki daha sürdürülebilir olabilir, bu da bizim tek oyuncuya bağlayabileceğimiz bir şey değil. Geleceğin nasıl görünebileceğini kim bilebilir mi?

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika