spot_img
spot_imgspot_img
18.2 C
İstanbul
Cuma, 24 Mayıs 2024

THY yolcuları isyan ettirdi

Seçtiklerimiz

THY uçağı pist inşaat çalışması nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı yerine Atatürk Havalimanı’na indi

Türk Hava Yolları’nın (THY) Ankara-İstanbul Sabiha Gökçen seferini yapan yolcu uçağı, 1 saat 40 dakika gecikmeli kalktı. Bu saatlerde pist inşaat çalışması yapılan Sabiha Gökçen Havalimanı kapalı olunca uçak Atatürk Havalimanı’na indi. Yolcular duruma isyan etti.

Dün akşam THY’nin Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan saat 22.35’te kalkması gereken TK-7257 sefer sayılı Boeing 737- 800 tipi, TC-JFR kuyruk tescilli uçağı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 1 saat 40 dakikalık rötar ile 179 yolcusunu alarak saat 00.10’da sorunsuz şekilde havalandı. Uçağın pilotu İstanbul hava sahasına girince Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne görüşerek iniş izini istedi. Uçağın Kaptan pilotu Sabiha Gökçen Havalimanı’nın uçuşlara kapatıldığını öğrenince divert ederek İstanbul Atatürk Havalimanı’na saat 01.08’de indi. Yolcular Atatürk Havalimanı’na iç hatlar geliş katında THY yetkililerinin olmadığını görünce yer hizmeti görevlileri ile sözlü münakaşaya girdi. Bu durum üzerine havalimanı özel güvenliği geldi. Tartışma sonunda yolcular ikna edilerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na otobüsle götürüldü.

YOLCULAR TEPKİ GÖSTERDİ

Uçağın yolcularından Ece Bülbül, “Ankara seferinin saat 22.30 uçağının yolcularıyız. 1 saat 40 dakika rötar yapıldı. Yazıldı. Bekledik. Hiçbir açıklama yok. Neden 1 saat 40 dakika rötar. Hadi bindik. Sonra İstanbul üstünde pilot tam olarak şöyle bir anons yaptı. Şu cümlelerle ‘Sabiha Gökçen Havalimanı kapatılmıştır. Uçuşumuzu başka bir havalimanına Atatürk Havalimanı’na dedi. THY’den bir tane yetkili yok. Bize yetkili diye yolladıkları, hepsi diyorki biz yetkili değiliz. Bize araç ayarlanmış şu an saat 02.00 Benim aracım Sabiha Gökçen’de sabah işe gideceğiz herkes gibi Sabiha Gökçen’e yollanılıyoruz. Aracımı alıp eve gideceğiz. 40 dakika bir Ankara yolculuğu için” dedi. Diğer bir yolcu Yüksel Aydın ise, “22.30 Ankara İstanbul uçağı 1 saat 40 dakika rötar yaptı. Bindik uçağa hava trafiği uçuş için çok uygun diyerek anons yaptı pilot. Görüş gayet açık güzel bir yolculuk olacak dedi. Taki geldik. Marmara denizi üzerine bu sefer pilot bir anons daha yaptı. Sabiha Gökçen Havalimanı kapatılmıştır. Dedi. Aynen böyle inişimiz Atatürk Havalimanı olacak dedi. Ne yapacağız diye sorduk. Bağırış çağırış şu otobüsleri ayarladılar. Bu otobüsler bizi Sabiha Gökçen’e götürecek ” şeklinde konuştu.

Bu arada Sabiha Gökçen Havalimanı 2016 yılı ortalarından beri ikinci pist inşaatı yapımı nedeniyle gece saat 01.00 ile 05.00 arasında uçuşlara kapalı. Pistin 2018’de tamamlanması planlandığı öğrenildi.

DIVERT NEDİR: Uçağın varış meydanı yerine, bir başka meydana inmesine havacılık dilinde divert (yönlenme) deniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika