spot_img
spot_imgspot_img
18.6 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

THY’nin uçan aşçıları göreve başladı

Seçtiklerimiz

THY yönetiminin radikal kararla uçuşlarda görevlendirdiği aşçılar, yolcular tarafından ilgiyle karşılandı.  

       

Büyük bir heyecanla ikram servisi sunan aşçılar, ‘yemek tarifi vermekten, fotoğraf çektirmekten ve eğitimlerini anlatmaktan’ görev yapmakta zorlandı.

       

Türkiye’nin ilk kadın uçan aşçılarından Tuğçe Hekimhan 2 aylık eğitimin ardından uçaklarda görev almaya başlayanlardan. İstanbul-New York uçuşlarında ilginç tepkilerle karşılaştığını anlatan Hekimhan, yolcuların sohbet etmek için ‘kolundan çekiştirdiğini’ ve yemek tarifi istediklerini söylüyor.

       

Uçakta aşçı kıyafetli birinin yemek servisi yapması ve mönülerle ilgili bilgi vermesinin yolcuları çok etkilediğini ifade eden Hekimhan, şu ilginç tespitlerde bulunuyor: "Açıkçası hiçbir arkadaşımız yolcuların bize karşı bu kadar ilgi göstereceğini beklemiyordu. Zaten kabin memurları (hostes), ‘Siz geldiniz, bizim pabucumuz dama atıldı.’ diyerek gösterilen ilgiyi gözler önüne seriyor. Hatta pilotlar gelip ‘Bana pizza yapsanıza.’, ‘Mönüde kokoreç yok mu?’ şeklinde espri yaparak moral veriyor."

       

Hekimhan’ın anlattığına göre yolcular, ‘yemeklerin uçakta nasıl hazırlandığından yemek tarifine, aşçı olmak için nasıl bir eğitim alınması gerektiğinden uçan aşçılık mesleğinin zorluklarına’ kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmak istiyor.

       

Uzun yolculukların hepsinde uçan aşçı bulunacak

       

Turkish Do&Co’nun Genel Müdürü Atilla Doğudan, ‘uçan şef’ uygulamasını tüm uzun mesafeli uçuşlara yayacaklarını söylüyor. Doğudan, "Hiç kimse kabinde aşçı görmeyi beklemiyordu. Herkes şaşırdı. Kendilerini restoranda gibi hissetti." diyor. Doğudan, yaklaşık bir aydır New York uçuşlarında ve Güney Afrika’daki Dünya Kupası Şampiyonası nedeniyle Cape Town seferlerinde uçan aşçı hizmeti sunmaya başladıklarını anlatıyor. Uçan aşçıların yolcular tarafından hayranlıkla karşılandığına dikkat çeken Doğudan, "Avustralyalı 5 eğitmen aşçı ve 30 Türk aşçımız uçuşlarda hizmet sunuyor. Bu sayı zamanla 200’e çıkacak. Sadece taze ürünlerden yaptığımız yemeklerin hazırlanma sürecinde bin kişi çalışıyor. 80 bin farklı yemek yapıyoruz." diyor.

       

Uçan aşçılar, yeni uygulama ile THY uçaklarında first ve business sınıflarında sunulan mönü konseptini tanıtıyor. Çok titiz bir şekilde yemeklerin detayıyla ilgileniyor, kabin ekiplerine yardımcı oluyor, aynı zamanda yolculara sunum yaparak arzu edilen tabakları hazırlıyor ve lüks bir restoran kalitesinin ötesinde yolcuların bulutların üzerinde lezzeti keşfetmelerini sağlıyorlar.

       

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki üretim merkezinde deneyimli yerli ve yabancı aşçılar eşliğinde hazırlanan binlerce mönü, her gün gökyüzünde ‘uçan restoranın’ müşterilerine ikram ediliyor. Uçan restoranı diğer restoranlardan ayıran önemli bir özelliği var. Hijyen kurallarına uyularak özenle hazırlanmış bu ikramları afiyetle yedikten sonra para da vermiyorsunuz!

       

Mönü hazırlanırken, bebek, çocuk, vejetaryen, alerjisi olan ve farklı dine mensup yolcular da unutulmamış. Bu mönülerden istifade etmek isteyen yolcuların rezervasyon sırasında veya uçuştan 24 saat önce THY’ye bilgi vermeleri gerekiyor. İç hat uçuşlar kısa süreli olduğu için, özel mönüler sadece dış hat uçuşlarında ikram ediliyor.

       

THY ikramı dünyanın en iyisi

       

THY’nin ikram şirketi Turkish Do&Co, havacılık endüstrisinin Oscar’ları olarak adlandırılan araştırmada dünyanın en iyisi gösterildi. Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen ‘Skytrax Ödülleri En İyi Havacılık Şirketleri 2010’ sıralamasında, THY’nin ekonomi sınıfında verdiği ikram hizmeti dünyanın en iyisi seçildi.

       

THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, birçok kaliteli havayolunu geride bırakarak en iyi ekonomi sınıfı ikram hizmeti almanın sevincini yaşadıklarını söylüyor. İkram alanında daha büyük başarıya imza atmayı amaçladıklarını ifade eden Kotil, business ve first class sınıflarda da dünyanın en iyisi olacaklarını belirtiyor.

       

 
         Zaman

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika