10.3 C
İstanbul
Salı, 26 Ekim 2021

THY, Moskova’da Vnukova’dan uçacak

Haftanın Haberleri

Şehir merkezine yakınlığı ve yeni inşa edilen terminalleri nedeni ile tercih edilen Vnukova havalimanında iki ayrı pistin olması nedeni ile bekleme ve gecikmeler de asgariye inecek.Rusya’da THY’nin 2006’da başlayan büyüme hamlesinin başarı ile sürdüğünü kaydeden THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, "Uçulan nokta sayısından uçak sayısına, yeni ortaklıklardan altyapı yatırımlarına kadar her alanda artık daha da güçlü bir THY var.

THY bu yönüyle artık küresel güçlü bir markadır. Hedeflediğimiz yolcu sayısına ulaştık ve yaklaşık 33 milyon yolcu taşıdık. THY 2010 ve 2011 yıllarında yaptığı yatırımlarla 2012’ye hazır. 2012 yılında 38 milyon yolcu taşımayı ve 14,6 milyar TL ciro yapmayı hedefliyoruz." dedi. 

 
2012’DE THY UÇAK FİLOSUNU 200’E ÇIKARIYOR 
 
Havayolu şirketlerinin ürün ve hizmet kalitesini denetleyen Skytrax değerlendirmesinde THY’nin 3 dalda zirveye oturduğunu, 2011 Dünya Havacılık Ödülleri’nde "Avrupa’nın En İyi Havayolu", Comfort Class koltuğuyla "En İyi Premium Ekonomi Koltuğu" ve "Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu" ödüllerine sahip olduklarını ifade eden Deribaş, Rusya’daki faaliyetlerinden ötürü de Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın "Leader of Air Transport" adlı At Arabası ödülünü aldıklarını söyledi. 
 
2003’de 10 milyon olan yıllık yolcu sayısının yaklaşık 33 milyona, 65 olan uçak sayısının 2012 yılında filoya dahil olacak 19 yeni uçakla yaklaşık 200’e, 104 olan uçuş noktası sayısının da 189’a, uçulan havalimanı sayısının da 196’ya taşındığı bilgisini veren Deribaş, "Dünyanın en büyük ve önemli havayolu ittifakı Star Alliance’ın üyesi olarak Türkiye’yi Avrupa ile Asya’nın arasında en önemli bağlantı noktası haline getirme stratejimizde çok önemli bir adım attık. Bugün dünyanın dört bir yanından gelen yolcular, THY’yi kullanarak bağlantılı noktalara ulaşıyor." açıklamasında bulundu. 
 
RUSYA HATTINDA 700 BİN YOLCU 
 
Rusya’da dolayısı ile Moskova’da ciddi büyüme sağladıklarını kaydeden Deribaş şu bilgileri aktardı: 
 
"2005 yılına dek Moskova, sefer yaptığımız tek nokta iken 2011 yılına kadar bu sayıyı altıya çıkarttık. Yedinci noktamız Novosibirsk’e, uçuşlarımız ise Mart 2012’de başlıyor. Bununla birlikte Rusya’da sekiz noktaya uçuyor olacağız. 2005 yılında Rusya – Türkiye arası yaklaşık 60 bin civarında yolcu taşırken, 2011 yılında bu rakam 400 bini Moskova olmak üzere 700 bine ulaştı. Yine 2005 yılında Moskova-İstanbul arası günde bir seferimiz varken, 2012 yaz döneminde İstanbul’a her gün dört, Ankara ve Antalya’ya ise her gün birer seferimiz; ayrıca haftada iki gün de İstanbul’a iki kargo seferimiz olacak." 
 
VNUKOVA ŞEHİR MERKEZİNE DAHA YAKIN 
 
THY’nin Moskova’da hali hazırda uçuşlarını Şeremetyevo ve Domodedovo Havalimanları’ndan gerçekleştirdiğini ifade eden THY Rusya Genel Müdürü Deribaş, "Tüm uçuşlarımızı 25 Mart 2012 tarihi itibariyle Vnukovo Havalimanı’ndan gerçekleştireceğimiz bilgisini ve bu kararı vermemize etki eden birkaç önemli hususu siz değerli yolcularımızla paylaşmak istiyorum. Şöyle ki; Sheremetyevo Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 38 km, Domodedovo Havalimanı 50 km idi. Vnukovo Havalimanı ise 25 km. Sheremetyevo ve Domodedovo Havalimanları’nda olduğu gibi Vnukovo Havalimanı’na da ulaşım demiryoluyla mümkün. Bunun yanı sıra karayolu ile üç alternatif yoldan da Vnukovo Havalimanı’na ulaşılabilmekte. Uçuşlarımızı Vnukovo Havalimanı’nın yeni faaliyete geçecek olan terminalinden gerçekleştireceğiz ve altyapısı da yeni olan bu terminal, hepsi son model çok sayıda araç ve teçhizata sahip.

Vnukovo Havalimanı, Rusya Federasyonu’ndaki en büyük kargo terminaline sahip havalimanı ve bu havalimanında "Cargo Green Channel” uygulanıyor. Vnukovo Havalimanı’nın bir diğer artısı ise iniş ve kalkışlarda birbirinden bağımsız iki piste sahip olması. Bu da siz değerli yolcularımızın bekleme süresini minimize edecek." değerlendirmesinde bulundu. 

 
Tüm yolcuların yeni yılını kutlayan ve başarı dileklerinde bulunan Deribaş, yeni yılda da kaliteli hizmet ve yolcu memnuniyeti anlayışını sürdüreceklerini vurguladı. 
 
- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika