spot_img
spot_imgspot_img
20.5 C
İstanbul
Pazartesi, 2 Ekim 2023

THY, filosuna 24 adet yeni uçak katıyor

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın (THY) 28 Eylül’den itibaren filosuna katmaya başlayacağı yeni uzun menzilli uçaklarının test çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bir yıl içinde 12 Boeing 777-300ER, 10 A330-300 ve kargo modeli 2 A330-200F alacak THY, uzun menzilde Washington DC, Atlanta, Los Angeles ve Ho Chi Minh City hatlarını açacak. Airbus’ın merkezi Fransa’nın Toulouse kentinde ilk A330-300 yolcu uçağı THY’nin yeni renklerine boyanarak test uçuşlarına başladı. TC-JNH tescilli uçağı “Topkapı” adı verildi.

       

İlk teslim 28 Eylül’de

       

İlk A330 kargo uçağı ile birlikte iki uçak THY’ye 28 Eylül’de teslim edilecek. Bu iki uçak 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda yapılacak Airex Sivil Havacılık Fuarı’nda tanıtılacak.

       

Boeing ise ilk 777-300ER’nin testlerine başladı. Henüz sadece kuyruğunda THY’nin logosunu taşıyan uçak boyama ve kabindeki çalışmalar tamamlandıktan sonra 13 Ekim’de Seattle’da THY’ye teslim edilecek. THY, A330-300 ve 777-300ER uçakları için yeni kabin tasarımına da geçiyor.

       

Uçakta business ve ekonomi sınıflarının yanında “Comfort Class” olarak adlandırılan ara sınıf uygulaması yapılacak. Özel kabin içi eğlence sistemlerine sahip olacak uçaklarda canlı televizyon yayını, internetin yanı sıra cep telefonlarıyla mesajlaşma imkanı sunulacak.

       

Uzun menzilli hatlar

       

THY yeni uçakların filoya katılmasıyla birlikte 7 Kasım’da İstanbul-Washington DC-Atlanta seferlerine başlıyor. Atatürk Havalimanı’ndan kalkacak THY uçağı başkent Washington DC’ye indikten sonra Atlanta’ya devam edecek. Gelecek yıl mart ayından itibaren de Los Angeles seferleri başlayacak.

       

Vietnam’daki ilk uçuş noktası olan Ho Chi Minh City’ye seferler 29 Aralık’ta yapılmaya başlanıyor. Bangkok üzerinden aktarmalı gerçekleştirilecek uçuşlar haftada 4 gün karşılıklı olacak.

       

Hürriyet
         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika