spot_img
spot_imgspot_img
35.4 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

THK Yangın Söndürme Uçağı Bafa Gölü’nde Kaza Yaptı: 3 Kişi Kurtarıldı

Seçtiklerimiz

Yangın Söndürme Uçağı Teknik Arıza Nedeniyle Bafa Gölü’ne Battı

Aydın’ın Didim ilçesinde orman yangınına müdahale eden Türk Hava Kurumu’na (THK) ait yangın söndürme uçağı, Bafa Gölü’nden su alırken burun kısmı suya battı. Muğla Valisi İdris Akbıyık, TRT Haber’e yaptığı açıklamada, uçakta bulunan 3 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Muğla’daki orman yangınlarına havadan müdahale eden uçak, su alırken Bafa Gölü’ne sert iniş yaptı. Uçakta bulunan pilot ve diğer personelin kurtarılması için bölgeye çok sayıda AFAD ve UMKE ekibi gönderildi.

3 Kişi Kurtarıldı

TRT Haber’e konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, “Uçak, teknik bir arıza nedeniyle Bafa Gölü’ne düşmekten ziyade battı diyebiliriz. Uçakta 2 pilot ve bir memur olmak üzere 3 kişi vardı. Jandarmamız ve sivil vatandaşlarımızla birlikte kurtarıldılar,” dedi.

Bakan Yumaklı’dan Açıklama

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından Bafa Gölü’nde kaza yapan uçak hakkında açıklama yaptı. Yumaklı, “Aydın’ın Didim ilçesinde orman yangınına müdahale eden, Orman Genel Müdürlüğünce kullanılan THK’ye ait CL-215 tipi yangın söndürme uçağı Bafa Gölü’nde kaza yaptı. Uçakta görev yapan 3 personelimiz sağlıklı şekilde kurtarıldı. Mürettebatımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yangınla mücadelede emeği geçen tüm ekiplere teşekkür ediyorum,” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, olayla ilgili açıklama yaparak, Hava Kuvvetleri’ne ait keşif uçağının göl üzerindeki faaliyetlerine devam ettiğini belirtti. Bakanlık, “Bugün saat 16:27’de Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçağından Kurtarma Koordinasyon Merkezimize tehlike sinyali alındı. Yapılan araştırmada uçağın Aydın’da orman yangınına müdahale sırasında Bafa Gölü’ne düştüğü anlaşıldı. Acil SAR operasyonu başlatılarak, İzmir ve Dalaman’dan hava unsurları bölgeye sevk edildi. Uçağın göle burun üstü sert iniş yaptığı, uçakta 3 personelin olduğu ve sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisine ulaşıldı. Hava Kuvvetleri’ne ait keşif uçağı göl üzerindeki faaliyetlerine devam ediyor,” ifadelerini kullandı.

“Durumları İyi”

Hastane çıkışında gazetecilere açıklama yapan Vali Akbıyık, “Bugün Muğla’nın yanı sıra Aydın’ın Didim ilçesinde de bir orman yangını vardı. Su almak için Bafa Gölü’ne gelen THK’ya ait bir uçak, nedeni belli olmayan bir şekilde su alırken battı ve burada 2 pilot ve bir personel vatandaşların ve ekiplerin yardımıyla kurtarıldı. Şu an Milas Devlet Hastanesi’ndeler ve herhangi bir sıkıntıları yok. Durumları iyi,” dedi.

Vali Akbıyık, Muğla’nın Menteşe ve Milas ilçelerinde çıkan orman yangınlarına müdahale edildiğini ve yangınların söndürüldüğünü belirtti. Milas’taki yangına 10 hava aracı, 64 arazöz ve 184 işçi ile müdahale edildiğini ve 48 hektarlık tarım arazisi ve ormanın zarar gördüğünü dile getirdi.

Kurtarma Anını Anlattı

Uçaktaki mürettebatı teknesiyle kurtaran Yalçın Kocakaya, olay anını anlattı. Göl kenarında tesis işlettiğini belirten Kocakaya, “Uçağın düştüğünü görür görmez oğlum ve kardeşimle birlikte tekneyi alıp olay yerine gittik. Biz de onların canları için mücadele etmeliyiz. Suyu bildiğimiz için elimizden geldiği kadarıyla onları çıkardık. Allah’a şükür ölüm olmadı. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşanmaz,” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika