spot_img
spot_imgspot_img
13.7 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

TAV, 9 ayda 88,1 milyon avro net kar açıkladı

Seçtiklerimiz

TAV Havalimanları, yılın 9 ayındaki cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 56 artışla 355,7 milyon avroya ulaştırdı.

TAV Havalimanları, yılın 9 ayındaki cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 56 artışla 355,7 milyon avroya ulaştırdı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, havalimanı işletmecisi TAV Havalimanları yılın ilk yarısında iç hatlarda 16,6 milyon, dış hatlarda 20,6 milyon olmak üzere toplam 37,2 milyon yolcuya hizmet verdi.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, şu bilgileri paylaştı:

“Covid-19 aşı belgesinin uluslararası seyahatler için ekseriyetle yeterli olduğu yeni bir görece normalleşme dönemine girdik. Bu durumun hala birçok istisnası olsa da bu istisnaların da zamanla azalacağını düşünüyorum.

Üçüncü çeyrekte başlayan bu görece normalleşme dönemi ile TAV’ın da dış hat yolcusunda önemli artışlar yaşandı. Dış hat yolcusu işimizin en karlı bölümünü oluşturduğu için bu görece normalleşme ile ciromuzu 2019’a kıyasla önemli ölçüde telafi etmeyi başardık.

Mayıs 2021’de portföyümüze eklenen Almatı dahil baktığımızda 2021’in üçüncü çeyreğinde ciromuz 2019’un üçüncü çeyreğinin yüzde 82’sine ulaştı. Aynı oran, Almatı hariç baktığımızda ise, dış hattaki telafiye paralel bir şekilde yüzde 66 oldu.

Net borç azaldı

Pandeminin ilk gününden itibaren, devletimizin de büyük katkısıyla giderlerimizde çok önemli tasarruflar yapmayı başardık. Almatı hariç faaliyet giderlerimiz 9 ayda 2019’un yüzde 44 altında gerçekleşti.

Dış hat yolcu trafiğinde yaşanan kuvvetli telafi, gider kontrolü ve Almatı’nın da katkısıyla 2019’un üçüncü çeyreğine kıyasla FAVÖK’te yüzde 79 seviyesine geldik ve önemli miktarda nakit yarattık. Yarattığımız nakitle net borcumuz, 2021’in ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 6 oranında azaldı. Tabloya genel olarak baktığımızda çok iyi bir üçüncü çeyrek geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Türkiye’deki havalimanlarımız için 2’şer yıl süre uzatımı aldığımız ve Tunus’ta yaptığımız borç yapılandırması sayesinde 109 milyon avroluk gelir yazdığımız birinci çeyrek de TAV için oldukça verimli geçmişti.

Tunus’tan gelen gelir, operasyonel karlılıktaki büyük artış, iştiraklerin performansındaki düzelme ve olumlu kur etkisi sonucunda 2021’in üçüncü çeyreğini 88 milyon avro net karla kapadık.

Kredi sözleşmeleri

Üçüncü çeyrekte, ayrıca IFC ve EBRD ile kredi sözleşmelerini imzaladık. Almatı Havalimanı yeni dış hat terminalinin inşası için krediyi dördüncü çeyrekte kullanmaya başlamayı hedefliyoruz.

Beş ayda 12,5 milyon avro FAVÖK yaratan Almatı’nın performansından oldukça mutluyuz. Almatı’da mevsimsellik çok düşük olduğu için birinci ve dördüncü çeyrek karlılığı ikinci ve üçüncü çeyreğe oldukça yakın gerçekleşiyor.

Bu açıdan baktığımızda, Almatı’nın genelde üçüncü ve ikinci çeyrekte yoğunlaşan konsolide TAV FAVÖK mevsimselliğini azaltıcı bir etkisi de olacak.”

Şener, grup personelinin de yüzde 100’e ulaşan aşılanma oranıyla Ekim ayı itibarıyla yeniden ofislerde işbaşı yaptığını kaydetti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika