spot_img
spot_imgspot_img
9.4 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

Tarlada terk edilen helikopter sahibini bekliyor

Seçtiklerimiz

Çalıalan köyü Baraman Mahallesi Alancık mevkisine 2 yıl önce mantar toplamak amacıyla giden Sedat Çelik ve Ergün Açıkgöz, dağ yamacındaki bulunan tarlada kısmen parçalanmış helikopter buldu.

Yapılan araştırmalar sonucu helikopterin kime ait olduğu ve nasıl tarlaya indiği konusunda hiçbir bilgiye ulaşılamadı. Şaban Açıkgöz’e ait 20 dönümlük tarlanın ortasında bulunan ve yaklaşık 2 yıldır da kaldırılmayan helikopterin sahibi aranıyor.

Geçimini çiftçilik yaparak sağladığını anlatan tarla sahibi Şaban Açıkgöz, AA muhabirine, "Olay, 2012 yılının Haziran ayında yaşandı. O gün bu gündür ‘bu helikopter bize ait’ diye ne arayan oldu ne de soran. Helikopterin gelip tarlama konmasıyla birlikte tarlamı ekemez oldum. Bu helikopter buraya nasıl geldi, neden indi, kime ait hiç kimse bir şey bilmiyor" diye konuştu.

Açıkgöz, tarlayı ekemez hale geldiğini anlatarak, "Ben zor şatlarda geçiniyorum. Bu helikopter nedeniyle her yıl 10 bin lira zararım var. Tarlamın tam ortasında duran helikopter nedeniyle 2 yıldır tarlayı ekemiyorum. Ekinlerim yanacak olsa içerisindeki helikopterde yanar diye çok korkuyorum. Sahibi kimse gelsin alsın. Bu helikoptere bir şey olursa ben sorumluluk kabul etmem.

Tarlada bulunan helikopterin üzerindeki "G-CCWJ R44 clıpper II CITY&DOCKLANDS GROUP" yazıları dikkat çekti.

‘İCRADAN HELİKOPTERİ ALABİLİR’

Avukat Alper Sarıca, ilginç olayı hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi. Helikopter sahibi hakkında, ‘fuzuli işgal’ nedeni ile dava açılabileceğini söyleyen Av. Sarıca konu ile ilgili değerlendirmelerinde şunları kaydetti: “Öncelikle, helikopter sahibi kurum veya kişi belirlenecek. Sonrasında, haksız kullanım sebebi ile kira bedeli istenebilir. Bunun için dava açılması gerekir. Örneğin, bu helikopter 2 yıllık sürede bu tarladaysa aylık kira bedeli hesaplanarak 24 aylık kira bedeli ne kadarsa onun tazmini için dava açılabilir. Ayrıca, mahkemeden, helikopterin tarladan kaldırılması istenebilir. Yargılama sonrası eğer, yine de ödeme yapılmaz ise o zaman tarla sahibinin, kararı icraya koyabilir; helikopterin icradan satışını isteyebilir. İcra ihalesine başkaları katılabileceği gibi tarla sahibi kendisi de katılıp helikopterin sahibi olabilir.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika