spot_img
spot_imgspot_img
17.2 C
İstanbul
Pazar, 21 Nisan 2024

Pilot Olmak İçin..!!

Seçtiklerimiz

Pilot adaylarımızdan gelen yoğun istek üzerine, pilot olma hayalleri ile yaşayan gençlerimize bir nebze olsun yardımcı olmak ve yol göstermek boynumuzun borcu oldu.

Pilot olmak isteyen adaylarımızla ilgili yazımda gayemiz, Türkiye’de gençlerin havacılığa kazandırılması ve artan nitelikli pilot ihtiyaçlarına donanımlı, eğitimli ve tecrübeli gençlerimizin kazandırılması için pilot adaylarının profesyonel pilot eğitimlerinde en kısa sürede, en ekonomik bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmak, yol göstermek ve bilgi vermektir.

Bu köşe yazımda çok kısa, net bilgiler ve maddeler halinde Nasıl Pilot Olunur’u siz değerli okurlarımız ve pilot adaylarımızla paylaşmak istiyorum. Pilot Olmak için….

ÖN ŞARTLAR:

Madde-1: Ayrıca, pilot olmak istiyorum demekle maalesef pilot olunmuyor. Öncelikle sağlıklı olmanız gerekmektedir, 18 yaş ve üstünde olmanız ve havacılık İngilizcenizin ( ICAO Aviation English) minimum level 4 ve üstünde olması, mezuniyetinizin de Lise olması gerekmektedir. Öncelikle bu şartlara ve özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Belirtmiş olduğum şartlara sahip değilseniz, lütfen hayalinizle yaşamaya devam edin. Lakin ciddi anlamda ben Pilot olmak istiyorum derseniz öncelikli şartlara sahip olmaya çalışınız ve gayret ediniz. Bunlar pilot olmanın olmazsa olmazlarındandır.

ÖDEME:

Madde-2: Ön şartlarınızın uygun olması da bir nevi yetmiyor. Bilakis pilotluk eğitimi almak için maddiyatınızın iyi olması gerekmektedir. Veyahut Banka kredisi alabilir bir durumda olmanız gerekmektedir. Tabi ki banka kredisi çekmek çok mantıklı olmasa bile, pilot olma hayali ile yaşayan gençlerimiz için çok cazip şartlarda uzun vadeli, 2-5 yıl geri ödememiz kredi imkânı sunan anlaşmalı bankalar mevcuttur. Öncelikle eğitim görmek istediğiniz ülkeyi ve eğitim içeriğini çok iyi analiz ederek size en cazip ve en kaliteli uçuş okulunu seçmek için araştırma yapmalı ve bu konuda uzman birilerine danışmanız yararınıza olacaktır.

UÇUŞ OKULU SEÇİMİ VE İŞ GARANTİSİ:

Madde-3: Yukardaki şartlar da ve özellikleriniz de bir sorun yoksa ve sıra hangi uçuş okulunu seçmeliyim, yurtdışında mı, Türkiye’de mi pilotluk eğitimi almalıyım? Diyorsanız. Aşağıda yazmış olduğum seçimi pilot adaylarına bırakıyorum.

A- Ben Türkiye’deki havayollarından hariç başka havayollarında ve yurtdışında çalışmak ve pilot olmak istemiyorumdiyorsanız, almış olduğum pilotluk lisansı sadece Türkiye de geçerli olsun, profesyonel bir eğitimin ve ödediğim paranın sizler için pek önemi yoksa ve iş garantili olsun diyorsanız. Çok şanslısınız Türkiye hariç Dünya da bu standartlarda eğitim ve İş Garantisi veren hiçbir uçuş okulu yok.

Tüm EASA’ya üyesi ülkelerinin korktuğu en önemli husus bu değil midir? Aman Türkiye EASA’ya (European Aviation Safety Agency) üye yapmayalım sonra biz okullarımıza öğrenci alamayız. Çünkü onlar her kapısını çalan öğrenciye iş garantisi verebilecek ve paralarını düşünmeden heba edebilecek bir yapıya sahiptirler, diye düşünüyorum.

Yani Türkiye’de hava koşulları müsait olmadığından, eğitim süresi 2 yıla yakın olduğundan, profesyonel pilot eğitimi verecek ciddi anlamda bir uçuş okul olmadığından ve uçuş okulu açmak masraflı olduğundan ayrıca pilot olmak isteyen çok genç aday olduğundan pasta payı, rant payı çok büyük olduğundan dolayıdır ki uçuş okulları kendilerinin bile inanamadıkları bir şekilde ve bu yolda her şey mubah diyerek İŞ GARANTİSİ vaatleri ile gençlerimizi kandırmakta ve gelecekleri ile oynamaktadırlar. Yahu bırakın iş garantisini en iyi eğitimi biz veriyoruz deyin, en uygun fiyatlara biz veriyoruz deyin, en iyi eğitmenler bizle çalışıyor deyin, en iyi eğitim uçakları, en iyi simülatör teknik ve donanım bizim uçuş okulunda deyin Lütfen İŞ GARANTİSİNİ bir kenara bırakınız yani bunu Pilot alımı yapacak Havayoluna bırakın. Lütfen gençlerimizin hayalleri ile oynamaktan vazgeçiniz…!!

Bu konuda hiç önlem almayan SHGM, TALPA, PİLVAK, THY v.b kurum ve kuruluşlara şaşıyorum. Lütfen buna bir önlem alınız yapmayınız yazıktır, günahtır bu gençlerimize… Diğer yazılarımda da özellikle bu konu üzerinde durdum.

Bende şahsım adına her Türk pilot adayının düşüncesine katılıyorum, paramı kendi ülkemdeki bir uçuş okuluna vermek, kendi ülkemde eğitim almak ve kendi ülkemin her hangi bir havayolunda pilot olmak istiyorum. Lakin Türkiye de hava şartları, eğitim v.b bir çok konu buna müsait değil, elverişli değil Allah aşkına kim ister elin ülkesinde eğitim görmek.. Unutmayın ki; Gerçek bir uçuş okulu iş garantisi veremez, sadece verdikleri ve güvendikleri eğitimleriyle sadece mülakatı geçme garantisi verebilirler. Verilen iş garantili pilot eğitimlerinin ise fiyatları ciddi anlamda çok uçuktur ve bu kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.

B- Neden Yurtdışı: Öncelikle yurtdışında EASA yetkili bir uçuş okulundan almış olduğunuz EASA Lisansı Türkiye dâhil + 86 ülkede geçerli ve geleceğiniz açısından son derece önem arz etmektedir.

Yurtdışında verilen eğitimleri , haricinde daha uygun ücretlere tanınan fırsatları , Türkiyede ki uçuş okullarıyla kıyaslamak bile başlı başına rant için kurulan bu tuzakları gözler önüne sermektedir.

EĞİTİM/LİSANS VE SERTİFİKALAR:

Madde-4: Kısaca pilotluk eğitimi PPL (Hususi Pilot Lisansı) CPL (Commercial Pilot lisansi) ME (Multi Engine/ Cok motorlu) IR (Insturment Rating / Aletli Ucus) dediğimiz ve sizi FO/First Officer (Yardımcı pilot) olmanızı sağlayacak lisanslardır.

A- Aslında ATPL Frozen (Dondurulmuş Havayolu taşımacılık pilot lisansı) diye bir lisans yoktur, CPL (Commercial pilot, Ticari Pilot ) lisansı dediğimiz lisans vardır. Ancak bu lisansı aldıktan sonra 14 ATPL Teori yazılısını da geçen pilot eğer 5 yıl içerisinde havada 1500 saat uçuş (bunun 500 saati Multi Crew olarak) tamamlarsa lisansı direkt ATPL lisansına döneceğinden Cpl /Me /Ir lisanslı pilotlar “ATPL Frozen” lisanslı pilot diye anılmaktadırlar.

B- ATPL Frozen ve ICAO Level 4 sertifikası almak her ne kadar bir çok hava yolu için yeterli belgeler olsa ‘da bazı hava yolları Aday’dan MCC kursu sertifikası (multi Crew Coordination) yani çoklu ekip koordinasyon ve Type Rating (Tip Eğitimi) sertifikası istemektedir. Türkiye de Type Rating ücreti nerdeyse pilot lisansı almak kadar pahalı bir şeydir.

AÇIKLAMA: Ayrıca Pilot olmak isteyen adaylarımız yurtdışında, İngilizcelerini geliştirmek ve 15.000 ile 30.000 $ arası daha ucuza tüm eğitimlerini bitirip, dünyadaki tüm havayollarının kapısını çalabilirler.

Tabi ki yeni pilot adayları bu gerçekleri gördükçe aradaki inanılmaz uçurumları ve farkları fark edecektir. Yurtdışında eğitim görmek isteyen pilot adaylarımızın her türlü soru ve cevapları için info@airnewstimes.com adresine MAİL ve İLETİŞİM bilgilerini yazmaları yeterli olacaktır.

SONUÇ: En iyi uçuş okulu, Pilot adayını en iyi yetiştiren ve gerekli standartlarda eğitim verip gönül rahatlığıyla dünyadaki tüm havayollarında çalışmasına imkân sağlayan ve almış olduğu ücretin hakkını fazlasıyla öğrencisine verendir.

Değerli pilot adayları lütfen ne pahasına olursa olsun verilen garantilere, teminatlara lütfen kanmayınız, kendinizi gerçekten geliştirdikten sonra, göz kamaştıran logbook’unuzla aralayamayacağınız hiçbir kapının olmadığına öncelikle emin olmanız gerekmektedir.

Maalesef, Türkiye’de ki uçuş okulları henüz yurtdışındaki uçuş okullarının vermiş olduğu eğitimi kaliteyi ve standarttı yakalamış değillerdir.

Saygılarımla….

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika