spot_img
spot_imgspot_img
14.4 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Radyasyon uçak yolcularını etkiliyor mu?

Seçtiklerimiz

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Metin Güden, uçaktaki yolcu kabinin kozmik ışından korunma özelliğinin bulunmadığını, bu nedenle hamileler için uçak yolculuğunun riskli olabileceğini söyledi. Güden, "Uzun süre uçak seyahatleri hamilelerde, ölü veya sakat doğum, düşük, bebeklerde zekâ geriliği ve gelişim bozukluğu oluşturabilir" dedi.

 

10 bin metrede etkili

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Japonya’da Fukuşima Nükleer Santrali’nden kaynaklanan radyasyon yayılımının Türkiye’yi de etkilediğini açıklamıştı. Deniz seviyesinden 10 bin metre yükseklikte radyasyon atıklarına rastlandığını açıklayan Meteoroloji, bu konsantrasyonun yer seviyesinde Türkiye’yi etkileme ihtimalinin yüzde sıfır olduğunu bildirmişti. Ancak aynı ihtimalin 10 bin metre yükseklik için söz konusu olmadığı öğrenildi.

 

Uzun uçuşlara dikkat

 

Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Metin Güden, ne kadar uzun ve yüksekten uçulursa kozmik radyasyondan ve güneşten yayılan radyasyondan etkilenme oranının artacağını ifade etti. Uçakta yolcuların bulunduğu kabinin kozmik ışından koruma özelliğinin bulunmadığını söyleyen Güden, özellikle gebeyken alınan radyasyonun, çocuk üzerinde olumsuz etkilere sebep olacağını sözlerine ekledi.

 

Ölü doğumlar olabilir

 

Bu olumsuz etkileri 3 başlık altında toplayan Güden şunları söyledi: "Birincisi; ölü doğumlar ve düşüklerdir. Bunlar genelde gebeliğin ilk üç ayında radyasyondan etkilendiklerinde oluşurlar. İkincisi bebekte organ anamolisi olmasıdır. Bu da genelde gebeliğin ikinci üç ay döneminde radyasyondan etkilendiklerinde oluşurlar. Üçüncüsü de zekâ geriliği ve gelişim bozukluğudur. Son üç aylık dönemde alınan radyasyon ise ölü doğum veya organ anomalisine sebep olmaz ancak zekâ geriliği ve gelişim bozukluğu oluşabilir."

 

RADYASYONA KARŞI YEŞİL SEBZE VE MEYVE

 

Doç. Güden, özellikle gebe kadınların şu günlerde uzun süreli uçak seyahatleri yapmaması gerektiğine vurgu yaptı. Maruz kalınan enerji ışınların vücutta serbest radikaller oluşturabileceğini anlatan Güden, Bu serbest radikallerin zararlı etkisinin önüne geçmenin yolu da antioksidanlar olduğunu belirtti. Güden, "Bu antioksidanlar yeşil sebze ve meyvelerde çok yüksektir. Aynı zamanda tablet şeklinde hazırlanmış preperat’lar da mevcuttur. Bunları kullanarak radyasyonun zararlı ışınlarının vücuda vereceği zararı ciddi oranda düşürmek mümkündür.  Ayrıca bu çözüm sadece gebeler için değil tüm insanlar için geçerlidir " şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika