21.5 C
İstanbul
Perşembe, 13 Mayıs 2021

Petrol fiyatları uçak üreticilerine yaradı

Haftanın Haberleri

Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı, Le Bourget ve Berlin Air Show ile  birlikte Avrupa’nın önde gelen havacılık fuarları arasında yer alıyor.  Farnborough, İngiltere’nin güneyindeki Hampshire’da bu yıl 48’inci kez  düzenleniyor. DZ Bank uzmanı Markus Turnwald, havayolları ile uçak üreticisi  şirketler arasındaki çelişkinin fuarda gün yüzüne çıkmasını  bekliyor:

"Havayolları şirketleri bundan iki yıl önce geleceğe daha  iyimser bakıyordu. Bugün Lufthansa’nın borsadaki durumuna baktığınızda ise  sektörün bir yandan yüksek petrol fiyatları diğer yandan resesyonla mücadele  ettiğini anlıyorsunuz. Oysa üretici şirketler havayollarının içinde bulunduğu  durumdan etkilenmiyor. Hem Boeing hem de Airbus iki yıl öncesine nazaran çok  daha iyi durumda."

Artan rekabet yeni model alımını  zorluyor

Uzman Turnwald’a göre havayolları şirketleri tasarruflu  modellere yatırım yapmak zorunda. Artan rekabet onları bu adımı atmaya  zorluyor:

"Airbus, A 320 neo ile muazzam bir başarı elde etti. Bu model,  yüzde 15-20 dolayında yakıt tasarrufu sağlıyor. Filolarını yeni modelle donatan  havayolları şirketleri böylece rekabet avantajı elde ediyor. Yeni modellere  yatırımın birçok havayolu şirketi açısından kaçınılmaz olması da Airbus’a  yarıyor."

Boeing 737 MAX

Bu yılın ilk 6 aylık dönemine bakıldığında Airbus’ın başarısının henüz  tam anlamıyla siparişlere yansımadığı görülüyor. Ocak-Temmuz ayları arasında 279  uçak teslim edildi. Amerikalı üretici Boeing ise 8 uçak daha fazla olmak üzere  toplam 287 uçak teslim etti. Ancak Farnborough Fuarı’nın yeni siparişlerle  Airbus’u ileriye taşıması bekleniyor. Commerzbank’ın havacılık uzmanı Stefan  Schöppner, Airbus’ın A 320 neo modelini taktik başarı olarak  övüyor:

"Airbus, A 320 neo ile pratik bir çözüme gitti. Modelin yeni olan  kısmı sadece motorları. Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EADS) motorların  üretimini şirket dışına yaptırıyor. Böylece yeni ürün geliştirme maliyetleri ve  buna bağlı riskler en düşük seviyede tutulabiliyor. Airbus bu yöntemiyle o kadar  başarılı oldu ki, Boeing de benzer bir yöntem izleyerek yeni bir model  geliştirdi. Böylece sipariş defterlerinin dolmasını sağladı. Doğrusu çok  akıllıca bir hamleydi."

"Diğerleri"nin esamesi dahi  okunmuyor

Boeing, A 320 neo’ya karşı yakıt tasarruflu motorlarla  donatılan 737 MAX serisini geliştirdi. Airbus da buna karşılık Boeing’i "evinde  vuracak" bir hamle yaptı. Airbus yönetimi, A 320 serisinin birçok modelinin  Amerika Birleşik Devletleri’nde, Alabama eyaletinde kurulan fabrikada  üretilmesini kararlaştırdı. Böylece bir yandan gelir ve gider dengesi dolar  üzerine kurulurken, Amerikalı müşterilerle "yakınlık" artırılmış oluyor.

Airbus A400M

Havada başka üreticilerin esamesi dahi okunmuyor. Kanadalı Bombardier,  geliştirdiği yeni nesil C Serisi uçaklarla büyük ve uzun menzilli uçaklarda  rakip olmayı umuyor. Uzman Turnwald, Airbus ve Boeing’in piyasalardaki  egemenliğinin kalıcı olduğunu kaydediyor:

"Güney Amerikalı üretici  Embraer özellikte küçük sınıfta çok hızlı ve dinamik bir büyüme kaydediyor.  Süperjet modeline büyük umutlar bağlamış Rusları da saymak gerek. Endonezya’da  yaşanan talihsiz kaza, Rus havacılığı açısından ciddi bir darbe anlamına  geliyor. Çinliler pusuya yatmış durumda. Ancak önümüzdeki 5, 10, 15 yıl içinde  sektöre Airbus-Boeing ikilisinin damgasını vurmaya devam etmesini  bekliyorum."

Havacılık uzmanlarına göre sektörde MTU gibi tedarikçi  şirketler Airbus ve Boeing’in gölgesinde gelişmeye devam edecek.  Motor uzmanı  MTU, başarıların yanı sıra sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Airbus’ın  askerî nakliye uçağı A400M, geçen yıl Le Bourget Fuarı’nda olduğu gibi bu yıl da  Farnborough’da şov uçuşlarını yapmadan hangarda kalacak. Airbus, A400M’nin motor  tasarımında ortaya çıkan sorunu henüz gideremedi.

 

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika