spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

O uçak kazasının kaza raporu yayımlandı

Seçtiklerimiz

Rapora göre, inişe geçtiği sırada, ikaz sistemi pilota 6 kez uçağı "yukarı çek" uyarısı verdi

İngiltere’de geçen hafta meydana gelen ve 2011 yılında öldürülen terör örgütü El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’in ailesinden kişilerin hayatını kaybettiği uçak kazası öncesinde, uçağın uyarı sisteminin 6 kez ikaz verdiği bildirildi.

Birleşik Krallık Hava Kazaları Soruşturma Birimi’nin (AAIB) hazırladığı ilk raporda yer alan bilgilerde, uçağın inişe geçmeden kısa süre önce, bir Çok Hafif Hava Aracı’nı (ÇHHA/Ultralight) geçtiği ve iniş yapılacak pisti ıskaladığı belirtildi.

Blackbushe pistinin, bin 59 metreyle iniş için uygun uzunluğa sahip olduğunun hatırlatıldığı raporda, uçağın, inişe geçildiği zaman, Arazi Bilinirlik ve İkaz Sistemi’nin (TAWS) 6 kez "yukarı çek" uyarısında bulunduğu kaydedildi. AAIB, tekerlek izlerinden edindiği bilgiye göre, uçağın, tanımlanmış iniş bölgesinin sonuna 349 metre kala indiğini belirtti.

Raporda, inişin ardından uçağın bir toprak dolgu baraja çarptığı ve bunun, özel hava aracının burun iniş takımları ile burun arka kapılarının yerinden çıkmasına sebep olduğu aktarıldı. Uçağın daha sonra ise havaalanı yakınındaki otomobil pazarında yer alan araçlara çarptığı, burada bir kanadını kaybettiği ve alev aldığı kaydedildi.

TAWS, uçağın yere yaklaştığı veya bir arazi engeline doğru ani tehlike içine girdiği zaman pilotu uyarmak üzere tasarlanmış ikaz sistemi.

İngiltere’nin güneyindeki Hampshire bölgesinde 31 Temmuz’da yerel saatle 15.00’te özel bir uçak, otomobil pazarının üzerine düşmüş ve biri pilot 4 kişi hayatını kaybetmişti. "Phenom 300" tipi uçakta, Usame bin Ladin’in kız kardeşi ve üvey annesinin bulunduğunu bildirilmişti. Kaza, İtalya’nın Milano şehrinden kalkan uçağın Blackbushe Havaalanı’na inişi sırasında meydana gelmişti.

ABD tarafından Pakistan’daki evine düzenlenen operasyon sonucu 2011 yılında öldürülen El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’in Yemenli babası 1910’lu yıllarda Suudi Arabistan’a yerleşmişti. Bin Ladin ailesinin birçok üyesi Suudi Arabistan’da yaşıyor. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika