spot_img
spot_imgspot_img
28.7 C
İstanbul
Cuma, 21 Haziran 2024

NASA’nın basın toplantısı yürek hoplattı

Seçtiklerimiz

Dünya dışı yaşama dair bir bilimsel keşifle ilgili açıklama yapacağı haberiyle büyük ilgi toplayan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) beklentileri boşa çıkardı. NASA’nın buluşu uzaydan değil, yeryüzünden çıktı.

       

NASA dün web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, dünya dışı yaşamın kanıtlarının araştırılması konusunda önemli sonuçları olacak bir astrobiyolojik bulguyu tartışmak için bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurmuştu.

       

Bu açıklama internet bloglarında spekülasyon yapılmmasına, uzay ve dünya dışı yaşamla ilgili tezler geliştirilmesine neden olmuştu.

       

Arsenikle yaşayan bakteri

       

NASA uzmanları tarafından bugün Washington’da düzenlenen toplantıda, Kaliforniya’daki bir gölde bulunan bakterinin özellikleri anlatıldı. Bakterinin arsenik gölü içinde hayatta kalabilen ilk canlı olduğu kaydedildi. Bugüne kadar fosfor olmadan yaşamın devam edemeyeceği varsayılıyordu. Arsenik içinde yaşayabilen bakteri, söz konusu tezi çürüttü. Bakteri, varlığını sürdürmek için fosfor yerine arsenik kullanıyor.

       

Bilim insanları astrobiyolojik bulgulardan yola çıkarak, başka gezegenlerde de sanılandan çok daha fazla ihtimalle yaşamın olabileceğini belirtiyor

       

Evrende yaşamın kökeni ve evrimi dahil olmak üzere, yaşamın bulunabileceği yerler ile nasıl devam ettiğini inceleyen bilim dalına astrobiyoloji deniyor.

       

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika