spot_img
spot_imgspot_img
18.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Kurtarma uçağı yolcuları faturayı mahkemeye taşıdı

Seçtiklerimiz

Koronavirüs salgının patlak vermesinin ardından sınırların kapanmasıyla dünyanın farklı yerlerinde mahsur ancak daha sonra ülkelerine gelen Alman yolcular, dönüş masraflarıyla ilgili kendilerine gönderilen faturalar için hükümete karşı çok sayıda dava açtı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, geri dönen yolculara yaklaşık 30 bin fatura gönderildi.Geri dönüş masraflarına tepki gösteren vatandaşlar, şu ana kadar hükümete karşı altmıştan fazla dava açtı.

Bakanlığın açıkladığı rakam, Hür Demokratik Parti (FDP) Milletvekili Roman Müller-Böhm tarafından geri dönüşlere ilişkin hükümete yönelttiği soru önergesine verilen cevabın ardından gündeme geldi.

Verilen cevapta aralık ayı ortasına kadar 28 bin 728 kişiye geri dönüşlerle ilgili fatura gönderildiği kaydedildi.Ancak bu faturalardan kaçının ödendiği henüz bilinmiyor.AB ülkeleri iptal edilen uçuşlar için para iadesi şartının kaldırılmasını istiyor.

Alman hükümeti, Dünya Sağlık Örgütü’nün, koronavirüs salgınını resmen küresel bir kriz olarak ilan etmesinin ardından 17 Mart itibarıyla dünyanın farklı ülkelerinde mahsur kalan 240 bin vatandaşını olağanüstü bir çaba ile eve döndürdü.Herhangi bir tur operatörü aracılığıyla rezervasyon yapan yolcular, Almanya’ya ücretsiz olarak uçtu.

İlaveten Dışişleri Bakanlığı, 65 bin vatandaşını ve turisti yüksek riskli bölgelerden ülkeye getirmek için uçaklar kiraladı.Bu kapsamda nisan ayı sonuna kadar 65 ülkeden yüzlerce uçuş gerçekleştirildi.Haziran ayından itibaren Dışişleri Bakanlığı, ülkeye geri dönen vatandaşlardan geri dönüşler için artık ödeme yapmalarını istedi.

Ücretler, tahmini olarak ekonomi sınıfı bilet fiyatları civarında tutuldu.Kanarya Adaları ve Kuzey Afrika’dan geri dönüşlerin maliyeti 200 euro iken Güney Afrika ve Karayipler’den dönüşler için ücretler 500 euro olarak belirlendi.

Güney Amerika ve Asya ülkelerinden Almanya’ya dönen vatandaşlardan 600 euro ödemesi istendi.Yeni Zelanda, Avustralya veya Pasifik’ten dönecek Alman vatandaşlarına ise bin euroluk bir bilet fiyatı çıkarıldı.

Ancak yolcuların bir kısmı, daha önce rezervasyon yapıp para ödediklerini ve iptallerle birlikte ortada kaldıklarını belirtti.Dava açanlardan bir kısmı ise gönderilen faturaların yüksek olmasından şikayet ediyor.

Şimdiye kadar, maliyetlerin yalnızca 10,6 milyon eurosu, yani yaklaşık yüzde 11’i geri alındı. Hükümet tahminlerine göre, 23 milyon euroluk bir bakiyenin hala Alman vatandaşları tarafından karşılanması bekleniyor.

Salgın nedeniyle özellikle yaz aylarında havayolu taşmacılığı yapan şirketler milyarlarca dolar zarar açıkladı.Bazı şirketler iflasın eşiğine gelirken bazı şirketler de binlerce işçi çıkardı

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika