spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Konfeksiyon sektörü havaalanı istiyor

Seçtiklerimiz

Güler, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek sektörün sorunlarını paylaştı. Bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörü üretiminin yaklaşık yüzde 80’inin Bursa’da gerçekleştiğine dikkat çeken Güler, markalaşmayı başarmış firmaların, Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyaya Türk Malı etiketiyle ihracat yaptığını ifade etti.

İşsizliğin önemli bir sorun olduğu ülkede, bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörünün bu derde deva olacağına inandığını vurgulayan Güler, şöyle konuştu: “Açılacak mesleki eğitim kursları ile çok sayıda gencimiz iş sahibi olabilir. Ayrıca, işletmelerimizin yönetici ihtiyaçlarının karşılanması için üniversitemiz bünyesinde konfeksiyonla ilgili bölümlerin de açılmasını bekliyoruz. Kalifiye ekipler sayesinde tasarımıyla, üretimiyle büyük katma değer sağlayan sektörü hep birlikte oluşturabiliriz. Eğer bunu başarabilirsek Bursa, sektörümüzde üretimin yanı sıra dünyanın moda merkezi de olabilir.”

“HAVAALANLARI FAALİYETE GEÇSİN”

İhracatta yaşanan en büyük sorunun hava ulaşımı olduğuna işaret eden Güler, Yunuseli ya da Yenişehir Havaalanı’nın aktif kullanılmasını istedi. Güler, şunları kaydetti: “Yurt dışındaki müşterilerimiz çok rahat bir şekilde İstanbul’a ulaşabilmektedirler. İstanbul’dan Bursa’ya ulaşmak ise gerçekten büyük bir problem. İstanbul’a 2 saatte gelen bir müşterimiz, Bursa’ya 3-4 saatte gelebilmektedir. Siz de biliyorsunuz ki İDO seferleri günde sadece 2 kez yapılıyor. Otobüsle gelmeye kalksalar 4 saatten önce gelemiyorlar. Biz biran önce bu havaalanlarının faaliyete geçmesini istiyoruz. İster Yenişehir olur, ister Yunuseli olur fark etmez, bir an önce faaliyete geçmesini destekliyoruz ve bunu bekliyoruz.”

Ayrıca, Yıldırım ilçesinde bulunan Vişne Caddesi’nin sektör açısından önemine değinen Güler, caddenin alt yapısının yenilenerek daha modern hale getirilmesini istedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika