spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Airbus bu yıl Ar-Ge’ye 2 milyar Euro yatıracak

Seçtiklerimiz

Bu yatırımın yüzde 90’ı çevreye fayda sağlayacak  

Brüksel’de düzenlenen ve yüksek profil sahibi 100’den fazla Avrupa Parlamentosu üyesi, siyasete yön verenler ve endüstri sözcülerinin katılımı ile gerçekleştirilen Airbus Günü 2012’de Avrupa havacılık ve uzay sanayinin sorunları ele alındı. Airbus Strateji ve Gelecek Programlar Başkanı Christian Scherer; “Airbus tam anlamıyla Avrupalı bir şirket ve Avrupa’nın bir arada çalışınca ne kadar başarılı olabileceğinin de somut bir kanıtı. Zorlu ekonomik koşullara rağmen bu sene araştırma ve geliştirme çalışmalarına 2 milyar Euro yatırım yapacağız. Ayrıca 2012 yılında 4 bin yeni ve nitelikli çalışana kendi bünyemizde ve daha fazlasına da tedarikçilerimiz aracılığıyla istihdam sağlayacağız” dedi.

Airbus İletişim ve Halkla İlişkiler Başkanı Rainer Ohler ise konuşmasında; “Geçtiğimiz 10 senede havacılık yalnızca yüzde 3 yakıt artışı ile yüzde 45 büyüme gösterdi. Bu da endüstrimizin “yeşilleşme” çabasının ciddiyetinin bir göstergesidir. Avrupa Birliği ve yerel yönetimler de bu amaca sahip çıkmalı ve “Tek Avrupa Hava Sahası” konusunda ilerleme kaydetmeli ve Avrupa’nın eskimiş hava trafik yönetim sisteminin modernize edilmesi konusunda çalışmalılar. Bu çalışmalar Avrupa’nın havacılıktan kaynaklanan Co2 emisyonunu yüzde 10 oranında düşürecektir” dedi.

Airbus Ar-Ge çalışmaları gaz ve ses emisyonunu düşürme alanında odaklanıyor. Airbus küresel havacılık endüstrisinin hedeflerini (2020’ye kadar her sene yakıt verimliliğini yüzde 1.5 iyileştirmek, 2020’ye kadar karbon emisyonunu iyileştirmek ve 2050 yılında 2005’e oranla yüzde 50 daha düşük emisyon rakamlarına ulaşmak) karşılamaya kendisini adamış durumdadır.

100 ile 500 arası koltuk kapasitesine sahip aile konsepti ile sunduğu modern ve eko-verimli uçakları ile Airbus dünya havacılık sektörünün lider uçak üreticisidir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika