spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Kırgızistan ve AB, Uçuş Yasağı Sorununu Görüşmek Üzere Masaya Oturdu

Seçtiklerimiz

Kırgızistan’ın Havacılık Güvenliği AB İle İyileşiyor: Yeni Projeler ve İşbirlikleri Gündemde

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldi. İki lider, 2006 yılından bu yana devam eden ve Kırgız havayollarının Avrupa Birliği’ne uçuşlarını yasaklayan güvenlik yaptırımlarını ele aldı. Görüşmelerde, Kırgızistan’ın havacılık güvenliği alanında kaydettiği ilerlemeler ve AB ile olan işbirliğinin gelecekteki yönleri tartışıldı.

Cumhurbaşkanı Caparov, son iki yılda dört havalimanının yenilenmesi ve yeni bir havalimanı projeleri üzerinde çalışıldığını belirterek, bu adımların Kırgızistan’ın AB ile olan havacılık ilişkilerini normalleştirmeye yönelik olduğunu vurguladı. Ayrıca, Devlet Sivil Havacılık Dairesi’nin AB ile yakın işbirliği içinde olduğunu ve gerekli tüm düzenlemelerin yapıldığını aktardı.

Toplantıda ayrıca, Kırgızistan’ın nadir metaller sektöründe Avrupa ülkeleriyle işbirliği olanaklarını geliştirme arzusunu dile getiren Caparov, europium, gadolinyum, niyobyum ve lityum gibi kritik metallerin potansiyel yatırımlar için önemli fırsatlar sunduğunu belirtti. Charles Michel ise, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanarak Kırgızistan ile işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğini ve bu işbirliğinin enerji, temiz teknolojiler ve ulaşım gibi alanlarda devam edeceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika