spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Pazartesi, 24 Haziran 2024

Katar kaybolan uçakları yeni sistemle çözecek

Seçtiklerimiz

Geçtiğimiz yıl içerisinde yaşan birkaç uçak kaybolma vakası tüm havacılık camiasında şok etkisi yaratmıştı.

Cep telefonlarına kadar GPS yongaları sayesinde şahısların yerini tespit etmenin kolaylaştığı bir çağda, koca yolcu uçaklarının iz bırakmadan kaybolmasının kabul edilebilir bir yanı yok.

Bunu önleyecek ve en azından kaza yapan uçağın yerini hızla tespit etmeyi kolaylaştıracak teknolojiler ise günümüzde mevcut, ancak havayolu şirketlerinin maliyet yüzünden bunları uygulamaya pek yanaşmıyor.

Fakat Katar Havayolları bu durumu değiştirmek ve yolcuların hava ulaşımına olan güvenini tekrar artırabilmek için bir adım attı.

Katar Havayolları yeni nesil Airbus A350 XWB uçaklarından büyük miktar sipariş etmişti ve geçtiğimiz günlerde ilk uçağını teslim aldı.

Airbus A350 ve Boeing 787 yolcu uçakları INMARSAT uyduları üzerinden veri transferi yapabilecek donanıma standart olarak sahipler.

Bu donanım her uçakta yok ve sonradan takılması da ciddi masraf yapılmasını gerektiriyor.

Yeni Airbus A350 uçaklarının bu özelliğini kullanacak olan Katar Havayolları, hem uçuş kayıtlarını, hem de kabin içi konuşma kayıtlarını gerçek zamanlı olarak yer istasyonlarına aktaracak.

Şimdilik hangi istasyonların kullanılacağı gibi bazı teknik detaylar belli değil, ancak bunların çözülmesine çalışılıyor.

Bu sistem tabii ki tek başına uçakları kazadan koruma yeteneğine sahip değil. Ancak uçuşların gerçek zamanlı takibi bazı sorunları felakete dönüşmeden çözmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca bir kaza yaşandığında da uçağın yerinin bulunması ve kazazedelere hızla yardım ulaştırılmasında büyük fayda sağlayabilecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika