spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

İstanbul Havalimanı 2023’te Rekor Kırdı, 2024’te Daha da Büyümeyi Hedefliyor

İstanbul Havalimanı Avrupa'nın en yoğun havalimanı unvanını koruyor, 2024'te 85 milyon yolcuya ulaşmayı hedefliyor!

Seçtiklerimiz

İGA Üst Yönetici (CEO) Vekili Selahattin Bilgen, İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Giden Yolcu Terminali’nde yaptığı açıklamada, 2023 yılını başarılı bir şekilde tamamladıklarını ve hedeflerine ulaştıklarını belirtti. Bilgen, İstanbul Havalimanı’nın Avrupa’nın en yoğun havalimanı unvanına sahip olduğunu vurgulayarak, uçuş sayılarının 2019’dan bu yana arttığını, 2023’te 505 bin 968’e çıkarak rekor kırdıklarını ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin turizm ülkesi kimliğini vurgulayarak, 2023 yılında 76 milyon yolcuya hizmet verdiklerini kaydetti.

Bilgen, 2024 hedeflerine ilişkin olarak ise İstanbul Havalimanı’nda 85 milyon yolcuyu aşmayı planladıklarını, hava trafiğini 540 bin civarına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. CEO Vekili, bu büyümenin önemli bir başarı olduğunu ve havacılık sektöründeki zorluklara rağmen agresif hedefler belirlediklerini ifade etti.

İstanbul Havalimanı’nın dünya genelinde önemli bir merkez olduğuna vurgu yapan Bilgen, şu anda 101 havayolu şirketine ev sahipliği yaptıklarını ve 2024’te 11 yeni havayolu şirketini daha İstanbul’a getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Ayrıca, İstanbul Havalimanı’nın dünya genelindeki önemli destinasyonlara bağlantı sağladığını, 2024’te ilk 3’lü paralel pist operasyonunu hayata geçireceklerini ve kapasitelerini artırarak 200 milyon yolcu hedefine ulaşmayı planladıklarını açıkladı.

Selahattin Bilgen, İstanbul Havalimanı’nın kargo taşımacılığı alanında da önemli bir merkez olduğunu belirterek, mevcut kapasitelerini artırmayı ve 2024 yılında toplam 656,5 milyon avro yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti. Ayrıca, havalimanının 2025’in ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan Genel Havacılık Terminali, Eskişehir GES Projesi ve Hilton İstanbul Airport gibi projelere önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Hissedarlarının ekonomik açıdan bakmalarının yanı sıra diğer unsurları da değerlendirdiklerini ve yabancı ortaklık taleplerini şu ana kadar geri çevirdiklerini belirten Bilgen, İstanbul Havalimanı’nın ödemelerle ilgili olarak da 2023 yılında 578 milyon avro ödeme yaptıklarını ve devlete ekstra ödeme yaptıkları bir dönem yaşadıklarını açıkladı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika