spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

İsrailliler, durumu abarttı

Seçtiklerimiz

Sabah, 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara sonrası siyasi ilişkilerin askıya alındığı, ticari ilişkilerin ise durağanlaştığı İsrail’den gelen şok bir talebin ayrıntısına ulaştı.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre İsrail’e ait Arkia Havayolu şirketi Tel Aviv – Antalya arasında uçak seferleri düzenlemek için Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu.

Haziran-Ekim 2012 döneminde haftada 4-6 sefer yapmayı planlayan Arkia Havayolları’nın, ilave güvenlik talepleriyle yılda 10 milyon turistin geldiği Antalya Havalimanı’nı adeta Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı’na çevirmek istediği anlaşıldı. Şirketin şu talepleri ilettiği öğrenildi:

20 KİŞİLİK GEÇİŞ İZNİ:

Yolcu ve uçakların güvenlik kontrollerinin yapılabilmesi için İsrail güvenlik görevlilerine 20 adet geçiş izni (free pass) verilsin. Uçuş ve yolcu güvenliğinin sağlanabilmesi için silahlı bir İsrail güvenlik müdürü ile üç güvenlik görevlisinin Antalya Havaalanı terminalinde hazır bulunmalarına izin verilsin.

X-RAY’İ KULLANALIM:

İsrail güvenlik görevlilerinin beraberinde getireceği "kimyasal patlayıcıları" da tespit edebilecek algılayıcı cihazların kullanılmasına izin verilsin. Havalimanındaki X-Ray cihazlarının kullanımına ve X-Ray bölgesine erişime imkan tanınsın.

İSRAİLLİ’YE ÖZEL ODA:

Checkin ve gate (kapı) bölgesinde bagaj ve yolcu güvenlik kontrollerinin yapılacağı ilave bir alan sağlansın. Şüpheli yolcuların kontrollerinin yapılacağı "özel" bir oda tahsis edilsin. Türk güvenlik görevlileri sözkonsu uçaklar ile yolcuların güvenliğini sağlamasına dönük yardımda bulunsun.

AJAN UYARISI

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’li firmanın "sıra dışı" taleplerini içeren konuyu İçişleri ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na iletti. Talepleri inceleyen her iki bakanlıkta, sözkonusu güvenlik tedbirlerinin asla uygulanamaycağını ifade ederek, taleplede ısrar edilmesi halinde sözkonusu seferlere izin verilemeyeceğini bildirdi. İsrailli şirketin talepleri güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından da değerlendirmeye alındı. Emniyet İstihbaratı ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) şirketin bahsettiği özel güvenlikçilerin İsrail ajanı olma kuşkusunu ilettiği belirtildi. İsrail Havayolları El-Al, Şubat 2007’de Tel- Aviv-İstanbul uçuşlarını durdurmuştu. 5 yıldır İsrail’li şirketler Türkiye’ye sefer düzenlemiyor. İsrail’e giden Türk vatandaşları ve resmi görevlilere Ben Gurion Havalimanı’nda yapılan "olumsuz" muameleler ise sık sık medyaya konu olmuştu.

‘TÜRKİYE TERÖRİSTLERİ KINAMAYI UNUTTU’

Türkiye’nin Gazze’ye yapılan hava baskınlarına gösterdiği "İsrail’in Gazze’deki sivillerin can kaybına ve yaralanmasına yol açan orantısız ve ayrım gözetmeyen misilleme saldırılarını şiddetle kınıyoruz" açıklaması İsraillileri kızdırdı. Arutz Sheva radyosunun sitesinde, "Türkiye, hafta sonunda Gazze’deki hava baskınlarını kuvvetle kınadı ama sürekli İsrail’in güneyini roket ve havan topları ile vuran Gazze teröristleri kınamayı unuttu" denildi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika